W jaki sposób podarować auto

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Jeśli chcesz przekazać komuś samochód w akcie darowizny, należy dopełnić kilku istotnych formalności. Przede wszystkim należy spisać umowę darowizny. Może ona wyglądać podobnie do typowej umowy kupna-sprzedaży samochodu. Należy jednak w takiej umowie wyraźnie zaznaczyć, że pojazd nie jest sprzedawany, ale podarowany.

Umowa darowizny - wymogi

W umowie darowizny należy podać: miejsce i datę jej spisania, dokładne dane darczyńcy (jeśli właścicielami samochodu jest na przykład małżeństwo, trzeba podać dane obojga), dokładne dane obdarowanego oraz dokładne dane samochodu (marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer nadwozia).

Urząd Skarbowy

Następnie osoba obdarowana z umową i wypełnionym formularzem SD-Z2 musi udać się do urzędu skarbowego właściwego dla jej miejsca zamieszkania. Na podstawie spisanej umowy i wypełnionego ww. formularza, zostanie wyliczona kwota podatku, którą należy zapłacić. Kwota podatku zależy od wartości samochodu i stopnia pokrewieństwa. Im bliżej darczyńca i osoba obdarowana są spokrewnione tym podatek jest niższy.

Warto wiedzieć, że osoby, które przekazują sobie darowiznę w ramach I grupy podatkowej, są zwolnione z płacenia podatku bez względu na to, jakiej wartości darowiznę otrzymały. Jedynym warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie tego faktu Urzędowi Skarbowemu w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Fiskusa nie trzeba informować o darowiźnie tylko wówczas, jeśli jej wartość nie przekracza kwoty 9637 zł. Jeśli darowizna zostanie dokonana w ramach II lub III grupy podatkowej, osoba obdarowana musi zapłacić podatek od kwoty powyżej limitu. W przypadku II grupy podatkowej kwota wolna od podatku wynosi: 7276 zł, zaś w przypadku III grupy jest to 4902 zł.

Formalności w urzędzie komunikacji

Po dokonaniu formalności podatkowych, obdarowany powinien udać się do urzędu komunikacji wraz z: umową darowizny, dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym auta, kartą pojazdu, tablicami rejestracyjnymi oraz dowodem zawarcia ubezpieczenia OC. Procedura rejestracji jest tutaj podobna do rejestracji samochodu kupionego. Obdarowany otrzymuje od razu nowe tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe, które pozwoli mu poruszać się podarowanym autem do czasu wydania właściwego dowodu rejestracyjnego, co trwa do 30 dni.

Grupy podatkowe

Do I grupy podatkowej należą: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha, teściowie.

Do II grupy podatkowej należą: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Do III grupy podatkowej należą wszystkie inne osoby.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27172 )
Array ( [docId] => 27172 )