W jakich sytuacjach auto może zostać odholowane

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Zdarzają się sytuacje, kiedy kierowca zaparkuje auto w miejscu, gdzie tego robić nie powinien i za wycieraczką znajdzie mandat od straży miejskiej. Do mandatu może dojść także blokada na koło. Gorzej jednak, jeśli właściciel takiego auta po powrocie nie zastanie go w tym miejscu, gdyż zostało ono odholowane. W jakich sytuacjach może się to zdarzyć?

Miejsca w których parkowanie jest niedozwolone, zaś złamanie zakazu skutkować może odholowaniem pojazdu, są zwykle oznakowane i kierowcy powinni być świadomi czym ryzykują. Jednak może się zdarzyć, że zaparkujemy w dobrze sobie znanym miejscu, gdzie nigdy zakazu parkowania pod groźbą odholowania nie było, zaś podczas naszej nieobecności chwilowo została zmieniona organizacja ruchu, postawiono znaki bezwzględnego zakazu parkowania, zaś straż miejska przeszła do zdecydowanych czynów, czyli wywożenia na lawetach aut parkujących na takim miejscu.

Wywiezienie auta skutkuje dla właściciela opłatą za odholowanie na lawecie, co kosztuje w dużych polskich miastach ok. 450 zł oraz 33 złote za każdą dobę parkowania na specjalnym wyznaczonym przez straż miejską parkingu. Jeżeli więc wracamy, a naszego auta nie ma, należy dzwonić do straży miejskiej, a jest wówczas szansa na „znalezienie” auta. Warto jednak wiedzieć, że na takim parkingu auto może przebywać maksymalnie do 3 miesięcy. Jeśli w tym czasie ktoś nie zapłaci za parkowanie i nie odbierze auta, może ono zostać uznane za porzucone i w efekcie tego przejść na własność danej gminy, gdzie ma to miejsce.

 

Auto może jednak zostać także odholowane, kiedy jest pozostawione na prywatnym parkingu lub prywatnej drodze wewnętrznej, gdzie obowiązuje regulamin zezwalający zarządcy drogi czy parkingu do odholowanie aut w niektórych przypadkach.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27229 )
Array ( [docId] => 27229 )