W jakich sytuacjach można stracić samochód

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Wbrew temu, co o uprawnieniach policjantów myśli większość kierowców, policjanci mają bardzo ograniczone uprawnienia i istniej tylko kilka przypadków, w których policjant może zatrzymać nasze auto do wyjaśnienia sprawy. Jeżeli jednak o konkretnym pojeździe jest mowa, że mógł on posłużyć do popełnienia przestępstwa, policja ma prawo skonfiskować takie auto.

Uprawnienia policjantów są jasno określone w kwestii kontroli drogowej. Jeśli zaś chodzi o możliwość zatrzymania auta lub przeszukania go, jest to możliwe tylko wówczas, gdy policjanci dysponują nakazem prokuratora bądź sędziego. Według przepisów kodeksu postępowania karnego, pojazd może zostać zatrzymany jako dowód w sprawie. Sąd może także orzec przepadek samochodu, czyli jego konfiskatę w ramach środka karnego, tzn. jeśli auto zostało użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Do zatrzymania auta dochodzi często w sytuacji, gdy auto staje się dowodem w sprawie lub jest traktowane jako zabezpieczenie majątkowe, np. na poczet niezapłaconej grzywny. Decyzja o zatrzymaniu samochodu należy do prokuratora lub sędziego, zaś policjant jest tutaj raczej wykonawcą poleceń sądu. Osoba której auto zostaje zatrzymane, ma prawo żądać od zatrzymujących auto policjantów uzasadnienia tej decyzji sądu czy prokuratury na piśmie. Jeżeli w ciągu 7 dni od zatrzymania auta takie wyjaśnienie nie zostanie dostarczone właścicielowi auta, należy mu się zwrot pojazdu.

Konfiskata auta stosowana jest przez sądy i prokuraturę wówczas, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że auto zostało użyte do popełnienia przestępstwa. Jeżeli więc w aucie zrobiono specjalne schowki np. na ukrycie narkotyków czy skradzionych przedmiotów, auto będzie skonfiskowane. Jeżeli zaś skradzione przedmioty zostaną znalezione w bagażniku auta, policjanci zabezpieczą te przedmioty i jeśli uda się ustalić ich właścicieli, zostaną im zwrócone, zaś auto nie ulega wówczas konfiskacie. Auto może też zostać użyte celowo w charakterze broni. Jeżeli więc ktoś celowo potrącił pieszego, czy doprowadził do tragicznego w skutkach zepchnięcia z drogi innego pojazdu, także może dojść do konfiskaty takiego auta. Sąd orzeka wówczas bowiem o przepadku auta jako narzędzia przestępstwa. Konfiskata czyli przepadek nie jest stosowana w sytuacji, gdy byłoby to niewspółmierne do czynu popełnionego przez kierowcę auta.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27212 )
Array ( [docId] => 27212 )