W jakiej odległości od okna może być parking

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 10-06-2012 r.

Temat parkowania często wywołuje wiele emocji, najczęściej złych. Wielu kierowców parkuje swoje auta byle gdzie i byle jak, nie myśląc zupełnie o tym, że może utrudniają innym osobom życie. Tymczasem okazuje się, że takie sprawy jak właściwe parkowanie są prawnie usankcjonowane. Wiadomo, że często prawo to jedno a praktyka to drugie. Przyjrzyjmy się jednak przepisom dotyczącym parkowania.

To jaka powinna być odległość parkingów dla samochodów osobowych od okien budynków mieszkalnych, czyli od domów oraz bloków, została ściśle określone w przepisach. Usytuowanie miejsc parkingowych określone jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690 ze zm.).

Odległość parkingu dla samochodów osobowych, czyli wydzielonych lub zadaszonych miejsc postojowych oraz otwartych garaży wielopoziomowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym lub budynku zamieszkania zbiorowego zależy od ilości stanowisk. Odległość ta nie może być mniejsza niż: 7 metrów w przypadku 4 stanowisk postojowych, 10 metrów w przypadku od 5 do 60 stanowisk postojowych oraz 20 metrów w przypadku większej liczby stanowisk.

Wyżej wymienione odległości dotyczą również parkingów zlokalizowanych w pobliżu placów zabaw i boisk dla dzieci i młodzieży. Nie dotyczą one natomiast miejsc postojowych przy hotelach, budynkach opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania. Z kolei w odległości nie mniejszej niż 5 metrów od okien budynków mieszkalnych wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego, mogą znajdować się tylko i wyłącznie miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne, zaś miejsca te muszą być dokładnie oznakowane.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27199 )
Array ( [docId] => 27199 )