Wraki przy drogach – kto odpowiada za ich usunięcie

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Stoi od lat nieużywany, jest brudny, rozkradziony, z powybijanymi szybami. Jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego oraz np. dla bawiących się dzieci, które mogłyby sobie zrobić krzywdę. Każdy z nas widział niszczejące wraki aut, które zajmują miejsca parkingowe w miastach, a już na pierwszy rzut oka widać, że to auto sami już nie pojedzie. Kto powinien zająć się usunięciem wraku?

Obowiązek ewentualnego usunięcia wraku zależy od statusu drogi przy której zdezelowane auto zostało porzucone. Często jest tak, że straż miejska i policja wcale nie spieszą się z ustaleniem danych właściciela auta i nakazaniem mu usunięcia wraku, nie mówiąc o samodzielnym podjęciu decyzji i wywiezieniu wraku, który od lat niszczeje w danym miejscu i jest zagrożeniem dla ludzi i środowiska naturalnego. Ma to jednak swoje przyczyny.

Policja i straż miejska mogą bowiem podjąć decyzję o usunięciu wraku tylko w takiej sytuacji, jeśli „samochód” pozostawiono w strefie ruchu lub na drodze publicznej, zaś jego stan wskazuje, że od wielu lat pojazd nie był użytkowany.

Do usunięcia wraku na wniosek straży miejskiej lub policji może dojść także, jeśli wrak auta zajmuje miejsce w miejscu niedozwolonych i na drodze wewnętrznej, co sprawia zagrożenie dla odbywającego się tam ruchu.

Polskie prawo nie określa dokładnie czasu jak długo wrak musi stać w danym miejscu, żeby zostać uznany za nieużywanym i porzucony na zawsze. Jeżeli jednak wrak nie ma powietrza w oponach, wybite szyby lub w ogóle nie ma kół, zostaje przewieziony np. na specjalny parking, zaś służby podejmują czynności w celu znalezienia właściciela auta.

Jeżeli właściciela nie uda się znaleźć i obciążyć go kosztami usunięcia wraku, za wywiezienie wraku zapłacić musi zarządca drogi przy której ów wrak stał. Jeżeli uda się ustalić z kolei dane właściciela auta przed decyzją służb mundurowych o usunięciu wraku, właściciel auta otrzymuje nakaz usunięcia wraku na własny koszt w przewidzianym terminie.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27211 )
Array ( [docId] => 27211 )