Wygląd tablic rejestracyjnych

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Czasami widzimy samochody z wymalowanymi przez właściciela tablicami rejestracyjnym, zrobionymi np. z kartonu. Tymczasem wygląd tablic rejestracyjnych jest ściśle określony przez przepisy Ministerstwa Transportu i absolutnie nie wolno samemu dorabiać brakujących tablic. Nie wolno także dokonywać na tablicach samodzielnie jakichkolwiek zmian, gdyż kary za to mogą być surowe.

Jeżeli zgubimy tablicę rejestracyjną lub np. obie tablice zostaną nam skradzione, lepiej taki fakt zgłosić od razu na policji, gdyż skradzionymi tablicami mogą posłużyć się złodzieje planując napad, a jeśli na zapisie z monitoringu ukaże się policji nasz numer rejestracyjny, możemy mieć kłopoty i musieć udowadniać swoją niewinność. Po kradzieży czy zgubieniu tablicy trzeba więc zgłosić to policji i udać się do wydziału komunikacji celem wykupienia wtórnika tablicy rejestracyjnej lub obu tablic.

Trzeba wiedzieć, że przepisy zezwalają w Polsce na stosowanie tablic rejestracyjnych jedno i dwurzędowych, przy czym z przodu powinna być zamocowana tablica jednorzędowa. Ponadto tablice powinny być przymocowane do pojazdu w miejscu, które przewidział w tym celu producent, czyli w miarę możliwości na środku zderzaka czy klapy pojazdu. Jeżeli kierowca zastosuje w tej kwestii daleko idące odstępstwa, może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet do 3 tys. zł. Czasami w przypadku aut sprowadzonych z USA, gdzie tablice mają inny kształt niż polskie, ich właściciele podginają tablice w taki sposób, żeby zmieściły się w miejscu przeznaczonym na tablice amerykańskie. Zdarza się także zaginanie tablic rejestracyjnych z innych przyczyn, np. w celu ograniczania ich czytelności. Za takie wykroczenie także można dostać do 3 tys. zł grzywny.

Nie wolno także jeździć bez tablic rejestracyjnych, gdyż kodeks ruchu drogowego dopuszcza wyłącznie jeżdżenie z zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi, gdzie legalizacja objawia się specjalną naklejką, którą na tablicę przykleja urzędnik wydziału komunikacji. Kierowca, który jeździ bez tablicy czy tablic rejestracyjnych, naraża się na karę grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. zł.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27213 )
Array ( [docId] => 27213 )