Za co odpowiada właściciel parkingu

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-06-2012 r.

Kiedy pozostawiasz swoje auto na parkingu płatnym, nie oznacza to automatycznie, że Twój pojazd będzie strzeżony. Parkingi płatne strzeżone bardzo różnią się od parkingów płatnych niestrzeżonych, choć korzystający z parkingów nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.

Warto wiedzieć, że podmioty gospodarcze prowadzące parkingi niestrzeżone, czyli dozorowane, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za pozostawione na nich samochody, nawet jeżeli pobierają za to pieniądze. Opłata taka jest bowiem jedynie zapłatą za możliwość skorzystania z miejsca parkingowego. W momencie pozostawienia samochodu na parkingu niestrzeżonym i po uiszczeniu opłaty zostaje zawarta umowa najmu, która nie zobowiązuje właściciela parkingu do pilnowania auta. Pamiętaj, że parking który oznakowany jest jako niestrzeżony, oferuje tylko i wyłącznie wynajem miejsc postojowych. Jeżeli na parkingu takim dojdzie do uszkodzenia lub kradzieży auta, wówczas właściciel parkingu nie ponosi za to żadnej odpowiedzialności.

Nieco inaczej ma się sprawa z parkingami płatnymi, ale strzeżonymi. I tak parking strzeżony powinien być ogrodzony, mieć bramę ze szlabanem, kolczatki i budkę strażniczą. Podczas przyjmowania samochodu zawsze powinien być wydawany numerek i przypisywane konkretne miejsce postojowe, zaś osoby wyprowadzające auto powinny zostać wylegitymowane.

Jeżeli wybrany przez nas parking spełnia ww. warunki, zaś nie ma tablicy informującej o tym, iż jest to parking strzeżony, wówczas zgodnie z prawem możemy go za taki uznać. Kiedy wjeżdżamy na parking strzeżony, uiścimy opłatę i otrzymamy kwit za parkowanie z wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu, zostaje zawarta umowa przechowania, w wyniku czego przechowawca, czyli prowadzący parking, bierze odpowiedzialność za przechowywany towar, w tym przypadku samochód. Przechowawca odpowiada za powstałe uszkodzenie auta, a także jeśli do tego dojdzie, za jego utratę.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27193 )
Array ( [docId] => 27193 )