Za jakie przewinienia zapłacisz dwa razy

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Jest kilka takich sytuacji i wykroczeń, w których wielu kierowców nie zdaje sobie sprawę, że może zapłacić karę dwukrotnie lub dwa razy odpowiadać za to samo przewinienie. Np. za jeżdżenie autem bez polisy OC możemy zostać ukarani mandatem przez policję oraz karą finansową, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). W jakich jeszcze sytuacjach zostaniemy ukarani podwójnie?

Kiedy zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej i okaże się, że nie mamy przy sobie polisy OC, policjant ukaże nas mandatem w wysokości 50 złotych i nakaże dostarczyć dokument na komendę policji. Jednak po takim zdarzeniu policjant przekazuje nasze dane do UFG w celu sprawdzenia, czy w ogóle wykupiliśmy polisę OC. Jeżeli odpowiedź UFG będzie negatywna, oprócz mandatu od policji, UFG nałoży karę w wysokości nawet do 1980 złotych za brak wykupionej polisy OC.

Inna sytuacja, w której kara może okazać się podwójnie dotkliwa, może nas spotkać kiedy zaparkujemy samochód w niedozwolonym miejscu. Jeśli straż miejska namierzy takie auto, jego właściciel zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. To jednak nie koniec kłopotów, gdyż na koło niewłaściwie zaparkowanego auta nałożona może zostać blokada, której zdjęcie wymaga wezwania straży miejskiej. Zdarza się jednak, że zamiast założenia blokady, w niektórych sytuacjach strażnicy wzywają lawetę, która wywozi nieprawidłowo zaparkowane auto na specjalny parking. Tutaj dochodzi kolejna kara finansowa w wysokości 400 złotych za odholowanie auta.

 

Jeśli sprzedamy auto przed upływem pół roku od jego zakupu i transakcja sprzedaży przyniesie nam zysk, należy powiadomić o tym urząd skarbowy składając w urzędzie odpowiednią deklarację PIT. Uważajmy lepiej na tę sytuację, gdyż jeśli fiskus wpadnie na trop takiej sytuacji, możemy zostać ukarani dodatkowym podatkiem w wysokości do 75 proc. utajonego dochodu. To jednak nie koniec problemów, gdyż US może na nas nałożyć także grzywnę w wysokości nawet 28 tys. złotych.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27210 )
Array ( [docId] => 27210 )