Zmiany w szkoleniach likwidujących punkty karne

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 28-05-2012 r.

W 2013 roku zostaną zlikwidowane szkolenia, które redukują sześć punktów karnych, a które można odbyć w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD). Obecne szkolenie można odbyć raz na pół roku i kosztuje ono ok. 350 zł. Po przyszłorocznych zmianach, które będą obowiązywały od 19 stycznia 2013 r., kierowcy będą obowiązkowo kierowani na dłuższe i bardziej dotkliwe kursy reedukacyjne.

Osoby posiadające punkty karne, mogą próbować pozbyć się przynajmniej części z nich jeszcze dwukrotnie w 2012 r., gdyż można przystępować do szkolenia „punkty karne” w WORD raz na pół roku. Szkolenie trwa dwa dni, prowadzone jest przez policjanta i psychologa, kosztuje 350 zł i skutkuje zlikwidowaniem sześciu punktów karnych z konta kierowcy, który takie szkolenie ukończył.

Od nowego roku, a dokładnie od 19 stycznia 2013 r. będą obowiązywały nowe przepisy w zakresie likwidacji punktów karnych, które wprowadzi nowa ustawa o kierujących pojazdami. Po zmianie w 2013 r., kierowca, który przekroczy dozwolony limit punktów, zostanie skierowany obowiązkowo do WORD-u na kurs reedukacyjny. To samo dotyczy kierowców młodych, którzy w tzw. okresie próbnym, czyli w ciągu dwóch pierwszych lat od uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami popełnią dwa wykroczenia zakłócające bezpieczeństwo w komunikacji.

 

Ustawodawca nie określił na razie precyzyjnie, jak do końca nowe kursy reedukacyjne będą wyglądały, jak długo będą trwały i ile będą kosztować. Wiadomo jedynie, że koszt takiego obowiązkowego kursu będzie wynosił ok. 500 zł, zaś samo szkolenie zajmie nie dwa, jak dotychczas, a prawdopodobnie kilka dni. Dodatkowe sankcje, to konieczność dodatkowego wykonania badań psychologicznych, co kosztuje ok. 200 zł oraz konieczność odbycia kursu w ciągu miesiąca od otrzymania punktów karnych.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27191 )
Array ( [docId] => 27191 )