Znaki drogowe potrafią wprowadzić kierowców w błąd

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Znaki drogowe i wszelkiego rodzaju oznakowania na drogach, postawione tablice, wymalowane pasy itp. powinny w sposób czytelny wskazywać kierowcom kierunek jazdy, czy sposób zachowania na danym odcinku. Drogowcy to jednak tylko ludzie i także popełniają błędy. Zobacz w jakich sytuacjach możesz mieć problemy z powodu złego lub niewystarczającego oznakowania drogi.

Zdarzyło się na pewno każdemu kierowcy, że mimo iż chciała jechać przepisowo, z powodu niedokładnego oznakowania drogi lub jego braku, popełnił poważny błąd, który policja mogłaby potraktować jako poważne wykroczenie i surowo ukarać. Przykładem takiej sytuacji jest np. bark informacji o zwężeniu drogi. Jeżeli więc szerokim do tej pory pasem jechały dwa auta obok siebie mimo braku wydzielonych dwóch pasów ruchu, w sytuacji gdy pas ruchu nagle zwęża się, pierwszeństwo dalszej jazdy ma pojazd, który jechał dotychczas przy krawędzi jezdni. Nie każdy jednak o tym wie, zaś kierowcy często stosują nie pisany zwyczaj „kto pierwszy, ten lepszy”, co doprowadzić może do niebezpiecznej sytuacji a nawet kolizji.

Problemów może także kierowcom dostarczyć zjazd ze skrzyżowania z nie wydzielonymi do skrętu pasami ruchu. Jeżeli na takim skrzyżowaniu samochody jadące na wprost ustawią się przy lewej krawędzi jezdni, czyli tak jakby chciały skręcać w lewo, często prawy pas jest pozostawiony kierowcom skręcającym w prawo. Jeśli jednak ktoś, kto chce skręcić w takiej sytuacji w prawo ustawi się zgodnie z przepisami na prawym pasie, po ruszeniu może dojść do kolizji z autami, które ruszyły na wprost z lewego pasa.

Problemów dostarcza także wielu kierowcom skręt w lewo. Można próbować skręcać w lewo w sposób bezkolizyjny, czyli mijając się prawymi bokami lub kolizyjny, czyli mijając się lewymi bokami. Jeśli więc drogowcy nie oznaczyli znakami poziomymi i pionowymi jak należy to na danym skrzyżowaniu robić, oznacza to, że wybór zostaje pozostawiony kierowcy. Jeśli jednak kierowca wybierze sposób bezkolizyjny, a drugi kierowca będzie chciał ominąć go inaczej, może dojść co najmniej do stłuczki. Należy przede wszystkim wykonywać takie manewry wolno i rozważnie, obserwując zachowanie innych kierowców.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27207 )
Array ( [docId] => 27207 )