Paliwa drożeją, a ich jakość pogarsza się

Kategoria: Paliwa i napędy
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-10-2012 r.

Cena litra benzyny bezołowiowej czy oleju napędowego wciąż rośnie i wkrótce za 1 litr paliwa zapłacimy 6 złotych. Jak jednak twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wzrost cen nie idzie niestety w parze ze wzrostem jakości paliw. Na zlecenie UOKiK, próbki paliw ciekłych zbadała Inspekcja Handlowa.

Z badań przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową wynika, że ponad 5 proc. próbek paliw ciekłych, które zostały zbadane przez inspekcję w okresie od stycznia do sierpnia 2012 roku, nie spełniło wymaganych w tym zakresie norm jakościowych. To duża zmiana na niekorzyść, gdyż rok wcześniej wymogów nie spełniało 3 proc. próbek paliw pobranych z 839 stacji benzynowych oraz 46 hurtowni paliw, które zostały wybrane losowo. Pocieszające według UOKiK jest jedynie to, że lepsze niż przed rokiem, są wyniki kontroli jakości gazu LPG, z którego korzysta wielu zmotoryzowanych Polaków.

Według UOKiK, tankowanie paliw nie spełniających norm jakości, może stać się przyczyną wzrostu zużycia paliwa, pogorszenia stanu technicznego silnika, a nawet doprowadzenia do jego awarii, o co szczególnie łatwo w silnikach wysokoprężnych. Sprzedając nam paliwo nie spełniające norm jakościowych, właściciel stacji paliw naraża użytkowników aut na ponoszenie kosztów remontów silników oraz dyskomfort jazdy.

W okresie od stycznia do sierpnia 2012 roku, Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK skontrolowała niemal wszystkie dostępne na rynku rodzaje paliw: olej napędowy, benzynę, gaz LPG, biopaliwa, a także lekki olej opałowy, na każdym etapie dystrybucji. Wyniki mówią jednoznacznie, że jakość sprzedawanych paliw niepokojąco pogarsza się. Inspekcja Handlowa ponadto skontrolowała 234 stacje i 11 rozlewni gazu LPG. Tutaj sytuacja jest nieco lepsza niż w przypadku paliw, gdyż nieprawidłowości stwierdzono tylko w przypadku 1,23 proc. sprawdzonych próbek, gdy w 2011 roku było to 2,35 proc.

Inspektorzy przeprowadzili też kontrole na stacjach paliw, na które do UOKiK wpłynęły skargi od konsumentów wytypowane przez organy ścigania oraz takie, gdzie w minionych latach występowały nieprawidłowości. Z pobranych przez Inspekcję Handlową 554 próbek oleju napędowego i benzyny, zakwestionowanych zostało 11,9 proc. próbek.

Warto wiedzieć, że jeżeli paliwo uszkodzi silnik naszego pojazdu, narażając nas na koszty naprawy, możemy zwrócić się o pomoc. Przede wszystkim należy złożyć pisemną reklamację u właściciela stacji, pokazując dowód zakupu paliwa. Jeśli właściciel stacji nie zgodzi się z naszym żądaniem, dochodzić swoich praw możemy na drodze sądowej, korzystając z bezpłatnej pomocy rzeczników konsumentów funkcjonujących w większości miast i gmin w Polsce. Możemy też poinformować UOKiK o stacji, która sprzedaje paliwo złej jakości, co robi się za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie uokik.gov.pl.

oprac. PM na podst. raportu UOKiK

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27305 )
Array ( [docId] => 27305 )