Apteczka samochodowa – warto ją mieć

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Polskie przepisy nie zobowiązują kierowców do posiadania w aucie apteczki samochodowej, choć w wielu krajach jest to obowiązkiem. Zdarzają się jednak sytuacje na drodze, w których wyposażenie apteczki może uratować komuś życie lub przynajmniej złagodzić skutki nieprzyjemnego lub niebezpiecznego zdarzenia. Apteczkę warto więc wozić a aucie. A co powinno w niej być?

Jeżeli już zdecydujemy się na zaopatrzenie naszego auta w apteczkę samochodową, warto żeby była ona odpowiednio zaopatrzona. Dobrze więc, żeby w apteczce znajdowały się takie rzeczy, jak nożyczki, które pomogą ciąć materiały opatrunkowe, ale także przetną w razie potrzeby ubranie, czy pasy bezpieczeństwa osoby poszkodowanej, której trzeba natychmiast pomóc. Skoro już mowa o opatrunkach, to w apteczce powinny być: bandaż elastyczny, którym unieruchomić można stawy w przypadku kontuzji kończyn, bandaże z kompresem, kompresy gazowe, które można stosować bezpośrednio na ranę, a które zapobiegają zrobieniu się zakażenia rany.

Nie powinno także zabraknąć w apteczce chusty opatrunkowej, którą stosuje się gdy dojdzie do poparzeń bądź ran ciętych o dużej powierzchni. Zaletą takiej chusty jest materiał z jakiego jest wykonana, a który nie przywiera do rany. Koc termiczny, to kolejny ważny element wyposażenia apteczki, którego posiadanie może komuś uratować zdrowie lub nawet życie. Jego zadaniem jest podtrzymywanie temperatury ciała osoby, która została poszkodowana. Taki koc wyglądający jak folia aluminiowa, jest z jednej strony złoty z drugiej zaś srebrny. I właśnie stroną srebrną powinien być przykładany do ciała, które owijamy kocem. Dobrze jeśli w apteczce znajdą się także chusta trójkątna służąca do unieruchamiania kończyn, zwykły plaster rozwijany z rolki oraz jednorazowe rękawiczki.

 

W Polsce nie ma obowiązku wożenia apteczki w aucie. Nie ma go również w takich krajach, jak: Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia i Wielka Brytania, a także Włochy, Szwecja i Portualia. Jeżeli jednak wybieramy się do: Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Belgii, Chorwacji, Rumunii czy na Ukrainę, należy zaopatrzyć się w apteczkę samochodową, zaś szczegółowe informacje o tym jak powinna być ona w danym kraju wyposażona, znajdziemy np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl).

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27328 )
Array ( [docId] => 27328 )