Co powinno się sprawdzać i kontrolować w aucie

Autor: Duda Daniel
Data: 14-09-2012 r.

Przed pokonaniem dłuższej trasy (wyjazd wakacyjny, weekendowy), warto dobrze sprawdzić auto. Dobrze wiedzieć, co dokładnie należy skontrolować. Czy zdajemy sobie sprawę jakie jest to ważne zarówno dla nas jak i naszego samochodu?

Poziom oleju w silniku

Jest to tak oczywiste, że aż banalne. Ale ile osób pamięta, że samochód w czasie długiej trasy, często z kompletem osób i bagażami może zużyć więcej oleju? I tu wiele osób pewnie by się zdziwiło zaglądając na poziom oleju na bagnecie po powrocie dajmy na to z wyjazdu na wakacje. Auto średniej klasy na tysiąc kilometrów może zużyć nawet ponad litr oleju, mówimy oczywiście o jeździe obciążonym autem często w trudnych warunkach. Przeważnie sprawdzamy olej co jakiś czas, ale należy pamiętać, że podróżując tylko do pracy lub przemieszczając się po mieście - raz nie pokonujemy tyle kilometrów co podczas wyjazdu - dwa nie obciążamy tak auta co powoduje minimalne zużycie oleju.

Poziom pozostałych płynów

Podobnie jak poziom oleju w silniku sprawdzamy poziomy pozostałych płynów i uzupełniamy w razie potrzeby. Między innymi sprawdzamy poziom płynu chłodniczego, poziom płyny hamulcowego, poziom płynu w układzie wspomagania kierownicy oraz poziom płynu spryskiwacza. Nie należy o nim zapominać ponieważ ma on istotny wpływa na nasze bezpieczeństwo w czasie podróży gdy nas napotka śnieżyca, błoto pośniegowe lub po prostu deszcz. Przy okazji serwisu auta lub wymiany elementów eksploatacyjnych warto poprosić o sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni biegów.

 

Ciśnienie w oponach

Niewłaściwe ciśnienie w oponach powoduje ich nadmierne zużycie. Zarówno za niskie jak i za wysokie. Za niskie ciśnienie w oponie powoduje jej nadmierne zużycie w częściach zewnętrznych (obrzeżach) a za wysokie nadmierne zużycie w części środkowej. Należy więc pamiętać o sprawdzaniu ciśnienia w oponach, lub po prostu obserwacji zachowania auta. Czy nie znosi podczas jazdy lub hamowania, czy nie zużywa się nierównomiernie bieżnik – wszystkie te elementy mogą być podstawą a raczej powinny być do skontrolowania ciśnienia w oponach. Przy sprawdzaniu stanu ciśnienia w oponach zwróćcie uwagę również na stan samych felg. Czy nie występują uszkodzenia, zabrudzenia, zabłocenia.

Stan karoserii

Teoretycznie jadąc do lub z pracy widzimy swoje auto, ale nie zwracamy uwagi na szczegóły, które są bardzo ważne. Chwilę na zaobserwowanie stanu karoserii można wygospodarować podczas mycia samochodu. Oglądamy auto, czy nie występują ogniska rdzy, czy nie ma zadrapań, wgnieceń itp. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń przechodzimy do czynności naprawczych lub umawiamy się ze specjalistą. Często zlekceważenie takiej błahostki jak zarysowanie pociąga za sobą w późniejszym terminie konieczność naprawy lub wymiany całego elementu.

Duda Daniel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27332 )
Array ( [docId] => 27332 )