Bezpieczeństwo dzieci w aucie

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Rodzice i opiekunowie mają obowiązek zapewnienia dzieciom podróżującym samochodem możliwie największego bezpieczeństwa. Kiedy dziecko przewożone jest w odpowiednim foteliku, ryzyko odniesienia przez nie obrażeń w wypadku jest zmniejszone.

Jeśli masz dziecko lub dzieci i jeździsz autem, pamiętaj, że podstawową sprawą jest przewożenie dzieci w odpowiednich, homologowanych fotelikach czy kołyskach, wyposażonych w pasy czy również ich napinacze. Jazda w foteliku jest ważna z uwagi na duże siły działające na auto podczas zderzenia. Nie wolno przewozić dzieci na kolanach, ponieważ gdyby doszło do kolizji, nie będziemy go w stanie utrzymać i mogłoby nawet wypaść z auta przez szybę. Przepisy w krajach Unii Europejskiej nakładają obowiązek przewożenia w specjalnych, homologowanych urządzeniach, dostosowanych do masy oraz wieku, dzieci do lat 12, których wzrost jest mniejszy niż 150 cm. W Polsce regulacje prawne w tym zakresie wprowadzono w 1999 r.

Kiedy kupujesz fotelik dla dziecka, zwróć uwagę, żeby miał on znak bezpieczeństwa (w Polsce litera B) lub homologację europejską (znak E). Zamieszczone na foteliku wymienione symbole są gwarancją, że fotelik został przetestowany i jest bezpieczny. Przepisy homologacyjne, którym poddawane są foteliki wprowadzono, aby w dziedzinie systemów bezpieczeństwa przewożonych dzieci nie było dowolności. Niektóre foteliki posiadają także atest lotniczy. Oznacza to, że można ich bezpiecznie używać również w samolotach. Jeśli dany fotelik posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, to także dobra informacja.

Zanim zakupisz konkretny fotelik, dobrze jest przymierzyć go do swojego samochodu i upewnić się, że będzie pasował. Dobrze jest także przymierzyć dziecko do fotelika w sklepie. Sprzedawcy nie robią raczej w tej sprawie problemów, a niektóre sklepy mają nawet fragmenty auta z siedzeniem i pasem, do którego możesz dowolnie przymierzać dostępne w sklepie, interesujące Cię foteliki. Wygodny i bezpieczny fotelik powinien posiadać pięciopunktowy system pasów bezpieczeństwa ze zmiękczeniami i z czytelną dla dorosłego klamrą, dobrze zmiękczone siedzisko i osłony głowy oraz stabilną twardą skorupę.

Grupy fotelików dostępne na rynku:

  • 0 – dla niemowląt do 10 kg (czyli do około 6-9 miesięcy),
  • 0+ – dla dzieci do 13 kg (do 12-15 miesięcy),
  • 1 – dla dzieci ważących 9-18 kg (do 4 lat),
  • 2 – dla dzieci ważących 15-25 kg (4-6 lat),
  • 3 – dla dzieci ważących 22-36 kg (6-12 lat).

Sprawa bardzo ważna, to czy klamra mocująca pasy ma blokadę, która uniemożliwi maluchowi ewentualne odpięcie pasów. Dobrze także, jeśli fotelik posiada specjalne osłonki na pasy, które sprawią, że te nie będą wrzynały się w ramionka dziecka. Istotne jest także, by wyściółka fotelika dla niemowlęcia, czy dodatkowy wkład niemowlęcy, była bawełniana i zdejmowana, zaś pasy bezpieczeństwa można było dowolnie regulować. Dobry i wygodny fotelik dla dziecka o masie powyżej 9 kg powinien mieć możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia – wówczas dziecko w trakcie podróży ma możliwość snu w pozycji półleżącej.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27307 )
Array ( [docId] => 27307 )