Co warto wiedzieć o olejach do samochodów

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Żeby auto mogło jechać, musi być oczywiście zatankowane. Ale musi także mieć w silniku odpowiedni olej. Co to znaczy odpowiedni olej i jakimi względami kierować się przy jego wyborze? Co to jest klasa jakości oleju i klasa lepkości? Spróbujemy przybliżyć ten temat naszym Czytelnikom.

Warto wiedzieć, że istnieje klasyfikacja jakości olejów. I żeby spełnić wymagania danej klasy, produkt, czyli w tym przypadku olej, musi spełniać określone parametry. Istnieją także takie pojęcia jak klasa lepkości i klasa jakości. Klasa lepkości oleju opisuje płynność oleju zimą, co oznaczone jest literą W. Warto tutaj wiedzieć, że lepkości zimowe mieszczą się w przedziale od 0W do 20W. Z kolei lepkości letnie od 20W do 60W.

Z kolei klasa jakości według ACEA, opisuje technologię danego oleju oraz jego przeznaczenie. I tak dla silników benzynowych stworzono klasy od A1 do A5, zaś do silników wysokoprężnych od B1 do B5. Z kolei dla diesli z filtrem DPF jest klasa olejów oznaczona od C1 do C4. W autach amerykańskich odpowiednikiem klasy ACEA jest klasa jakości wg API. W USA dla silników benzynowych istnieją klasy od SA do SM, zaś dla silników wysokoprężnych od CA do CI.

Wszystkie informacje o klasie lepkości oleju oraz o jego klasie jakości, powinniśmy znaleźć na butelce. Kupując olej powinniśmy zatem dowiedzieć się np. w książce serwisowej, jaki olej był dotychczas stosowany w naszym aucie (o ile tego nie wiemy!). Taka sprawdzona w aucie czy jego dokumentach informacja, pomoże nam później przy wyborze i zakupie oleju.

Kupując olej sprawdzajmy także datę jego produkcji, która zwykle jest wytłoczona na opakowaniu. Olej także się starzeje, gdy zbyt długo stoi. Jeżeli więc wyprodukowano go np. dwa lata temu, lepiej darujmy sobie taki zakup i poszukajmy właściwego oleju gdzie indziej.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27327 )
Array ( [docId] => 27327 )