Czy kolor samochodu wpływa na bezpieczeństwo

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Wielokrotnie na świecie prowadzono badania nad zagadnieniem, czy kolor auta może mieć wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Brytyjski koncern Carcraft przeprowadził kiedyś ciekawe badanie, z którego wynikło, że kolor danego samochodu zdradzać może cechy charakteru jego właściciela oraz jego aspiracje.

Z kolei wpływ kolorów aut na psychikę ludzką także był tematem wielu badań. Według badaczy preferencje osób w wyborze koloru pojazdu wydają się być konsekwencją podstawowych oddziaływań barw, które pobudzają lub uspokajają.

Można mówić również o upodobaniach dotyczących kolorów samochodów, zróżnicowanych ze względu na płeć. I tak np. panie preferują barwy jasne i stonowane. Mężczyźni wybierają zaś często samochody w ciemnych barwach. Kolory żółty i czerwony są z kolei tradycyjnie już utożsamiane z barwami aut sportowych.

Na wyraźny związek pomiędzy prawdopodobieństwem udziału w wypadku a kolorem auta, wskazali naukowcy z australijskiego Monash University Accident Research Centre. Australijscy naukowcy analizowali wypadki, wskutek których ludzie zostali ranni, zginęli lub doszło do poważnych uszkodzeń auta, a które miały miejsce między 1987 a 2004 rokiem w stanach Wictoria i Australia Zachodnia.

Z badań tych wynika, że najbezpieczniejsze jest jeżdżenie białymi samochodami i to w każdych warunkach. Bezpiecznymi kolorami okazały także: kremowy, beżowy i żółty. Ryzyko wypadku jazdy autem czerwonym lub niebieskim jest z kolei o 7% wyższe, niż w przypadku auta koloru białego. Najgorzej w badaniach wypadły samochody w kolorach mało kontrastujących z otoczeniem.

 

Jeżdżenie czarnymi i srebrno-szarymi pojazdami jest według Australijczyków najbardziej ryzykowne, to co ciekawe: zwłaszcza w warunkach dobrej widoczności. W przypadku czarnych pojazdów ryzyko wypadku staje się o 12% wyższe, niż w przypadku białych czy jasnych aut. Niemal tak samo ryzykowne okazały się odcienie szarości i kolor srebrny w przypadku których poziom zagrożenia jest o 11% wyższy niż w przypadku aut białych.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27314 )
Array ( [docId] => 27314 )