Czym jest carpooling

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Ostatnio bardzo dużą popularność zyskuje sobie carpooling jako nowa forma transportu zbiorowego i alternatywa dla autostopu. Jakie są jej założenia i zalety dla osób korzystających z tego rozwiązania?

Zasada

Carpooling, czyli tzw. podwózka, polega na tym, że zarówno kierowcy, jak i pasażerowie zamieszczają swoje oferty w internecie. Kierujący pojazdami udostępniają miejsca w swoim samochodzie pasażerom, którzy dzielą z nim koszty przejazdu, m.in. opłaty autostradowe, koszt paliwa. Zamiast jechać kilkoma samochodami w pojedynkę lub korzystać z przepełnionej komunikacji publicznej można umówić się na jazdę razem z innym kierowcą czy pasażerem, zmierzającymi w tym samym kierunku. Ogłoszenia obu stron są zamieszczane głównie w serwisach internetowych, np. carpooling.pl lub jedziemyrazem.pl Określa się w nich datę oraz kierunek podróży. Można też umówić się z kolegami i koleżankami z pracy lub studiów na codzienne podwózki do biura czy na uczelnię. Carpooling może być jednorazowy lub mieć długotrwały i regularny charakter.

Korzyści

Jedną z głównych korzyści płynących z carpoolingu jest ograniczenie kosztów podróży. Wspólnie przemieszczając się tylko jednym samochodem zapłacimy znacznie mniej. Jest to korzystne nie tylko z punktu widzenia posiadacza pojazdu, ale też innych pasażerów. Podwożenie jest także znacznie wygodniejszą formą transportu niż pojazdy komunikacji miejskiej w kraju czy zagranicą. Wskazuje się także, że carpooling sprzyja środowisku, ponieważ ogranicza zużycie paliwa i zmniejsza ilość zanieczyszczeń. Dzięki tej formie komunikacji zmniejsza się też zakorkowanie ulic i spada liczba pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym. Jest to też dobra okazja do zawiązywania nowych znajomości i umilenia podróży do wybranego miejsca.

Carpooling w Polsce dopiero się rozwija, ale mimo to już w tej chwili posiada wielu zwolenników. Jest bezpieczniejsze od podróżowania autostopem, większa jest też pewność, że będziemy mieli miejsce w samochodzie i dojedziemy na miejsce o czasie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27316 )
Array ( [docId] => 27316 )