Do czego służy CB radio

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Z roku na rok można zaobserwować w Polsce coraz większą popularność CB radio wśród użytkowników samochodów. Wielu osobom wydaje się, że urządzenie to służy głównie do wzajemnego ostrzegania się kierowców przed kontrolami drogowymi. Dzięki CB radio (Civil Band) można się jednak dowiedzieć, jak dojechać do danego miejsca, ominąć korki lub znaleźć innego rodzaju pomoc czy użyteczne informacje.

Kanałem używanym w Polsce do rozmów o sytuacji na drodze, jest kanał 19, odbierany na częstotliwości 27,180 MHz. Na tym kanale rozmawia się krótko i na temat, a raczej informuje innych kierowców o korkach, czy sytuacji na danej drodze. Jeżeli jednak chcemy porozmawiać z kimś dłużej, nie wolno zajmować kanału 19, tylko należy przejść na inny kanał. Wielu polskich kierowców prowadzi dłuższe rozmowy na kanale 28. Nie wolno za to prowadzić rozmów na kanale 9., gdyż ten służy wyłącznie do wzywania pomocy.

Jeżeli chodzi o same rozmowy za pomocą CB radio, według ustawy prawo o ruchu drogowym urządzenie to nie jest telefonem, więc kierowca nie musi się bać, ze dostanie mandat za rozmowę podczas jazdy. Ponadto według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 1995 roku, nie potrzebne jest żadne zezwolenie na używanie CB radio w aucie w naszym kraju. Są jedynie ograniczenia tego typu, że nie można używać nadajników urządzeń silniejszych niż 4W oraz stosować wzmacniaczy zwiększających zasięg odbioru.

Mimo, że CB radio, to nie tylko antyradar, to wielu z nas przyzwyczaiło się niestety do widoku gnających bez wyobraźni kierowców, z anteną CB na dachu auta. Można wręcz odnieść wrażenie, że antena na dachu jest oznaczeniem: „uwaga, jadę szybko i wszystko mi wolno”. Prawda jest taka, że polskim kierowcom CB radio służy głównie właśnie do ostrzegania się o tym, gdzie stoi policja lub na której drodze spotkamy nie oznakowany radiowóz. Pamiętajmy jednak, że policjanci z drogówki także korzystają z CB radio i słyszą o czym mówią kierowcy jadący daną drogą. Informacje zasłyszane przez CB mogą więc sprawić, że zamiast uniknąć, właśnie wpadniemy w pułapkę kontroli radarowej.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27323 )
Array ( [docId] => 27323 )