Jak nie utrudniać życia innym na drodze

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Jest kilka takich zachowań kierowców, które są efektem nie przemyślenia sytuacji lub wręcz przeciwnie – myślenia tylko o własnej wygodzie, a które to zachowania potrafią zdenerwować innych kierowców lub przynajmniej niepotrzebnie utrudnić im poruszanie się.

Jazda po dużym mieście i obserwacja tego w jakich miejscach kierowcy potrafią pozostawić swoje auta mówi zdecydowanie, że niestety nie brakuje egoistycznie nastawionych kierowców, dla których własne wygodnictwo jest ważniejsze niż stosowanie się do przepisów i liczenie się z innymi użytkownikami dróg i parkingów. Ponadto za łamanie zakazu parkowania w niektórych miejscach można zostać surowo ukaranym. Mimo to, nie brakuje osób, które świadomie łamią przepisy licząc, że im się uda.

Nie wolno zajmować np. miejsc parkingowych przed centrami handlowymi, które wyraźnie zostały oznaczone tablicami mówiącymi o tym, że są to miejsca przeznaczone wyłącznie dla rodzin z dziećmi. Miejsca takie przygotowano dla wygody osób przyjeżdżających do sklepu z małymi dziećmi, żeby mogli je sprawnie i wygodnie wyjąć z fotelika i np. włożyć następnie do przywiezionego z sobą wózka.

Często jednak takie miejsca zajmują „wygodniccy”, którym nie chce się przejechać kilka metrów dalej, bo to już za trudno. Można wręcz odnieść wrażenie, że gdyby można było, niektórzy wręcz wjechali by do centrum handlowego czy supermarketu swoimi samochodami. Za parkowanie na takim miejscu nie grozi kara mandatu ani punkty karne. Jeśli jednak zaparkujemy na miejscu dla niepełnosprawnych, możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 złotych.

Nie należy także blokować wyjazdów z osiedli czy bram wjazdowych, gdyż utrudnia to wjeżdżanie lub wyjeżdżanie osobom mieszkającym na danym osiedlu czy w danej posesji, kamienicy itp. Parkując na miejscu do tego wyznaczonym starajmy się robić to tak, żeby nie utrudniać otwierania drzwi i wsiadania właścicielom aut stojących obok naszego auta. To samo dotyczy parkowania na miejscu wyznaczonym – parkujmy tak, żeby nie stawać autem na wymalowanej linii i nie zajmować w konsekwencji dwóch miejsc parkingowych.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27322 )
Array ( [docId] => 27322 )