Jak się zachować podczas kolizji drogowej

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Podczas kolizji drogowych zawsze towarzyszy nam zdenerwowanie. Tymczasem trzeba zachować spokój. Aby było to możliwe, warto wiedzieć, co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić, aby nie narazić się na mandat i bez problemu dostać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

Jeśli w wyniku kolizji nikt nie został ranny, należy jak najszybciej zjechać na pobocze, aby rozbite samochody nie utrudniały ruchu innym pojazdom i nie powodowały zagrożenia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że za niedostosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości 150 zł.

W sytuacji gdy auta są na tyle uszkodzone, że ich usunięcie jest niemożliwe, należy zabezpieczyć miejsce kolizji, a więc włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 30-50 m za pojazdem. Wyjątkiem jest autostrada, kiedy trójkąt stawiamy w odległości 100 m.

Jeśli z drugim uczestnikiem wypadku da się dojść do porozumienia, wzywanie policji nie jest konieczne. W takiej sytuacji wystarczy spisać oświadczenie. Druk takiego oświadczenia zawsze warto mieć przy sobie. Powinny znaleźć się z nim takie informacje jak: dokładny opis miejsca zdarzenia, numery rejestracyjne samochodu, dane kierowcy w tym informacje z jego prawa jazdy oraz numer polisy i nazwa firmy ubezpieczeniowej w której ma on wykupione OC. Abyś na podstawie oświadczenia móc starać się o odszkodowanie koniecznie musi znaleźć się w nim informacja o tym, kto ponosi winę za kolizję. Jeśli to możliwe warto wykonać zdjęcia, które mogą być dowodem w sprawie.

 

Gdyby jednak drugi uczestnik kolizji był pijany lub nie chciał podać swoich danych, należy wezwać policję. Policja sporządzi wówczas notatkę, która będzie dowodem w sprawie dla ubezpieczyciela.

Kolejny krok to wizyta w firmie ubezpieczeniowej w której sprawca kolizji ma wykupione ubezpieczenie OC. Gdyby się okazało, że sprawca kolizji nie miał wykupionego ubezpieczenia, można starać się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym celu należy zwrócić się do jakiegokolwiek zakładu ubezpieczeń, który ma swojej ofercie ubezpieczenia OC.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27325 )
Array ( [docId] => 27325 )