Jak zachować się przy miejscu wypadku

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-06-2012 r.

W 2011 roku w Polsce doszło do ponad 40 tys. wypadków drogowych, w których 4189 osób zginęło, zaś 49501 zostało rannych. W porównaniu do roku 2010 nastąpił wzrost liczby wypadków o 3,2 proc., a liczba zabitych zwiększyła się o 282 osoby, tj. o 7,2 proc. Oznacza to, że każdy kierowca często niemal ociera się o wypadki. A co powinno się zrobić, gdy zdarzy się, że przejeżdżamy obok wypadku?

Każdemu kierowcy, więc na pewno także Tobie zdarzyło się przejeżdżać obok miejsca, w którym wydarzył się wypadek. Często do zdarzeń drogowych dochodzi w sytuacji, kiedy przejeżdżamy obok miejsca wypadku drogowego. Nasza koncentracja zostaje wówczas zaburzona, ponieważ interesujemy się tym co się stało, zamiast skupić uwagę na tym co przed nami. O kolejny wypadek jest wtedy bardzo łatwo. Czasami na miejscu wypadku pracują już służby ratunkowe, straż pożarna, policja itp. Jednak nie zawsze. Może się bowiem zdarzyć, że dojedziemy do wypadku jako pierwsi. Jak należy wówczas postępować? Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność.

W pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na to co dzieje się przed nami, nie zaś na to, co w danym momencie dzieje się na drugiej jezdni, na której znajdują się rozbite pojazdy. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność. W takich sytuacjach odwrócona uwaga kierowców aut przejeżdżającego obok wypadku doprowadza do kolejnych kolizji drogowych. Najczęściej dochodzi do najechania na tył samochodu poprzedzającego.

Następna ważna rzecz, o której powinieneś pamiętać, kiedy dojeżdżasz do miejsca wypadku, to jazda ze zmniejszoną prędkością. Jeśli w podobnej sytuacji musisz się zatrzymać, obowiązkowo w momencie zatrzymywania włącz światła awaryjne. Dzięki włączeniu świateł awaryjnych, kierowcy jadący za Tobą zostaną ostrzeżeni o niebezpiecznej sytuacji na drodze. Pamiętaj, że miejsca zdarzeń drogowych są przeważnie zabezpieczone i oznaczone przez policjantów. Należy się więc bezwzględnie stosować do znaków drogowych, które są wówczas ustawione przez służby ratunkowe.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27320 )
Array ( [docId] => 27320 )