Jakie są zasady ecodrivingu

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Przy obecnych wysokich i nadal rosnących cenach paliwa, ecodriving jest bardzo przydatną umiejętnością pozwalającą na obniżenie zużycia paliwa. Żeby rzadziej zaglądać na stację benzynową należy stosować się do kilku prostych zasad.

Obroty

Jedną z kluczowych zasad ecodrivingu jest jazda na możliwie najwyższym biegu i jednocześnie na najniższych obrotach. Obroty silnika powinny jednak być dopasowane zarówno do sytuacji na drodze, jak i prędkości z jaką się poruszamy. Najlepiej, żeby zmiana biegów następowała po osiągnięciu ok. 2500 obrotów dla samochodów z silnikiem benzynowym i ok. 2000 dla diesli. Płynna jazda ze stałą prędkością pozwala na większą oszczędność paliwa.

Przyspieszanie i hamowanie

Nie należy też przyspieszać z wysokiego biegu i niewielkich obrotów, wpływa to niekorzystnie na silnik i znacznie wydłuża rozpędzanie się. Podczas tego procesu trzeba pamiętać, żeby robić to dynamicznie, korzystając z biegu, na którym silnik dysponuje odpowiednio dużą mocą. Żeby oszczędzić paliwo należy przewidywać sytuację na drodze i unikać zbędnego hamowania, np. podczas poruszania się w korku. W takim przypadku warto hamować silnikiem, odpowiednio redukując kolejne biegi. Powoduje to mniejsze zużycie paliwa i pozwala zachować kontrolę nad pojazdem. Należy także pamiętać, żeby używać pierwszego biegu tylko do ruszania.

 

Waga i opór powietrza

Jazda zgodna z zasadami ecodrivingu poleca też na obniżeniu wagi pojazdu. Z reguły w bagażniku wozimy dużo zbędnych rzeczy lub narzędzi. Żeby zaoszczędzić paliwo dobrze jest pozbyć się zbędnych obiektów. Dodatkowo należy zdjąć z dachu bagażnik dachowy, jeśli akurat go nie używamy. Pozwoli to także na zmniejszenie oporu powietrza. Warto też zadbać o stan opon w naszym samochodzie. Trzeba zachować w nich optymalne, zalecane przez ich producenta ciśnienie, co sprawia, że pojazd lepiej się toczy i zużywa mniej paliwa.

Dodatkowe urządzenia

Aby jeszcze bardziej ograniczyć pobieranie paliwa przez pojazd należy mądrze korzystać z urządzeń i wyposażenia. Włączone radio, klimatyzacja lub zapalniczka również obciążają silnik i zwiększają spalanie.

Stosowanie się do zasad ecodrivingu pozwala na prawie 30% oszczędność paliwa. Warto wspomnieć, że nie odbywa się to kosztem czasu przejazdu, ponieważ jest on zbliżony do tego osiąganego podczas normalnej jazdy. Warto również dodać, że ecodriving polega także na wcześniejszym zaplanowaniu podróży, co z kolei wpływa także na oszczędność czasu i zoptymalizowanie trasy do własnych potrzeb i możliwości.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27318 )
Array ( [docId] => 27318 )