Kiedy wydarzy Ci się wypadek za granicą

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Gdy wjeżdżasz za granicę np. na wakacje, nastawiasz się na wypoczynek. Nie spodziewasz się więc, że mogłoby Cię spotkać w podróży coś złego i starasz się unikać zagrożeń. Warto jednak przygotować się na różnego typu wydarzenia, także te niemiłe i niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Kiedy zdarzy Ci się jednak wypadek poza granicami Polski, późniejsze postępowanie zależy od tego w jakim kraju zarejestrowany jest pojazd sprawcy wypadku. Jeżeli za granicą dojdzie do wypadku z udziałem pojazdu zarejestrowanego w Polsce, należy spisać: numer rejestracyjny, markę pojazdu sprawcy, numer polisy ubezpieczeniowej oraz nazwę firmy w której jest ubezpieczony pojazd sprawcy. Potrzebne będą także dane kierowcy, jak imię, nazwisko i adres. Trzeba także wezwać policję lub sporządzić ze sprawcą wspólne oświadczenie o okolicznościach zdarzenia. Gdy wrócimy do kraju, powinniśmy zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeń, w którym sprawca posiadał ubezpieczenie OC.

Jeżeli natomiast przydarzy Ci się kolizja z pojazdem zarejestrowanym w krajach Unii Europejskiej lub w Szwajcarii, trzeba spisać numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy, kraj rejestracji pojazdu sprawcy, numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczony jest pojazd sprawcy oraz dane kierowcy, który spowodował wypadek: imię i nazwisko i dokładny adres.

 

W drugim z opisywanych przypadków, tak jak w pierwszym, należy wezwać policję lub sporządzić wspólnie ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia. Szkodę trzeba zaś zgłosić do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca posiadał ubezpieczenie OC lub do reprezentanta do spraw roszczeń zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń w Polsce. Jeśli wiesz w jakiej firmie ubezpieczeniowej sprawca zawarł umowę ubezpieczenia OC oraz kraj rejestracji pojazdu, możesz ustalić reprezentanta do spraw roszczeń zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń w Polsce za pośrednictwem Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli nie wiesz z którym ubezpieczycielem sprawca zawarł umowę ubezpieczenia OC, możesz zwrócić się do PBUK, aby ustalić niezbędne dane, a następnie jego reprezentanta do spraw roszczeń.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27321 )
Array ( [docId] => 27321 )