Kobieta ciężarna w aucie a bezpieczeństwo

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

W naszym kraju przepisy kodeksu drogowego pozwalają kobietom będącym w widocznej ciąży na jazdę bez zapinania pasów bezpieczeństwa. Warto jednak wiedzieć, że nie zapinanie pasów, nawet jeśli pozwala na to prawo, wiąże się jednak z poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia matki oraz dziecka.

W USA rocznie ok. 5 tys. kobiet traci ciążę w wypadkach. Z kolei polskie statystyki policyjne informują, że co trzeci wypadek czy kolizja drogowa mogłyby być mniej dotkliwe w skutkach, gdyby kierowca lub współtowarzysze podróży mieli zapięte pasy. Statystycznie 30 proc. polskich kierowców i 53 proc. pasażerów nie używa pasów bezpieczeństwa.

Obecnie kobiety w ciąży są aktywne zawodowo przez niemal 9 miesięcy. Tempo życia w XXI w.często wymaga wręcz czy zmusza do poruszania się samochodem. Wiele pań jednak odczuwa podczas ciąży duży dyskomfort, który powoduje konieczność korzystania z pasów bezpieczeństwa. Zapięte pasy są utrudnieniem ze względu na powiększający się brzuch i ucisk pasów na wrażliwe w tym czasie ciąży okolice klatki piersiowej. Przyszłe matki stresują się też, czy np. silny ucisk pasów w trakcie nagłego hamowania nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku.

 

W opinii ekspertów z dziedziny ratownictwa medycznego, odpowiednio założony pas bezpieczeństwa, może nie tylko uratować życie, ale także uchronić przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi zarówno matkę jak i jej dziecko w brzuchu. Anatomia ciężarnych pań jest dużym wyzwaniem dla projektantów pasów bezpieczeństwa z uwagi na trudności związane z umiejscowieniem dolnej taśmy pasa. W Polsce dostępne są np. nakładki antyuciskowe przeznaczone dla przyszłych mam, które przynajmniej częściowo eliminują ucisk, powodowany przez pasy w odcinku piersiowym i górnej części brzucha. Nakładki takie można także używać po porodzie, ponieważ mogą chronić obolałe piersi czy miejsce po cesarskim cięciu.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27312 )
Array ( [docId] => 27312 )