O czym należy pamiętać przed wyruszeniem samochodem w długą podróż

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Wybierając się na wakacje najczęściej do miejsca, w którym wypoczywamy jedziemy samochodem. Jazda latem, nierzadko na długich dystansach jest sporym wysiłkiem dla naszego samochodu. Dlatego należy dokładnie przygotować do podróży pojazd i siebie.

Przegląd samochodu

Ma to kluczowe znaczenia dla naszego bezpieczeństwa w podróży. Przed wyjazdem należy bezwzględnie sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu i poziom wszystkich płynów. Ważne jest, żeby zbadać cały układ chłodzenia: pompę wodną, chłodnicę oraz ilość i czystość płynu chłodzącego. Dodatkowo należy sprawdzić stan i ewentualnie uzupełnić olej silnikowy oraz płyn w układzie wspomagania kierownicy.

Istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa mają też opony. Przed podróżą należy skontrolować stan bieżnika i wyregulować ciśnienie. Nie bez znaczenia jest też kondycja hamulców i amortyzatorów. Należy sprawdzić zużycie klocków i płyn hamulcowy. Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie pojazdu oraz wymienić przepalone żarówki. Można także sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy, a także stan wycieraczek.

Dobrze jest, żeby przegląd przeprowadził sprawdzony mechanik.

Zadbaj o siebie

Przed daleką podróżą należy zadbać także o naszą kondycję jako kierowcy. Przed wyjazdem trzeba dokładnie zaplanować trasę i czas przejazdu oraz to, kiedy chcemy robić postoje. Dobrą opcją jest skorzystanie z nawigacji satelitarnej. W przypadku zatoru drogowego to rozwiązanie łatwo wyznaczy nam objazd i poprowadzi przez nieznane miasto.

Przed rozpoczęciem podróży warto dobrze wypocząć i wyspać się. W zależności od dystansu, jaki mamy do pokonania należy wybrać odpowiednią porę dnia, w której wyjedziemy. Czasem dobrze jest wyjechać w nocy, ponieważ ruch samochodowy jest mniejszy.

 

Żeby zapobiec niespodziankom i ewentualnym niebezpieczeństwom w trasie, warto zadbać o warunki jazdy przed wyjazdem. Pozwoli to jechać spokojnie bez obaw o stan naszego samochodu. A wypoczęty kierowca bezpiecznie dowiezie nas na wymarzony urlop.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27317 )
Array ( [docId] => 27317 )