Od 1 czerwca rusza system viaTOLL dla samochodów osobowych

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 01-06-2012 r.

W lipcu 2011 roku kierowcy samochodów ciężarowych otrzymali możliwość uiszczania opłat za jazdę drogami krajowymi poprzez elektroniczny system viaTOLL. Od 1 czerwca 2012 roku możliwość płacenia za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, będą mieli także kierowcy aut osobowych.

Od 1 czerwca 2012 r. kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wyposażonych w system viaAUTO będą mogli elektronicznie zapłacić za przejazd odcinkiem A2 Stryków-Konin oraz jazdę odcinkiem Gliwice-Wrocław na autostradzie A4. Stopniowo lista odcinków, na których możliwa będzie taka forma płatności ma się zwiększać.

Elektroniczny system opłat za przejazd viaTOLL opracowała firma Kapsch. Od lipca 2011 roku działa system opłat za przejazd drogami krajowymi przez pojazdy ciężarowe. Teraz administrator systemu viaTOLL, firma Kapsch przygotowała taką możliwość także dla kierowców samochodów osobowych. Atutem takiego rozwiązania dla kierowców aut osobowych, ma być możliwość szybszego wjazdu na autostradę oraz szybszego jej opuszczenia. Zamontowane na szybie samochodu urządzenie viaAUTO będzie komunikowało się z bramkami umieszczonymi przy wjeździe na autostradę.

Żeby zostać właścicielem urządzenia viaAUTO, należy zarejestrować się w systemie firmy Kapsch przez stronę www.viatoll.pl lub w punktach dystrybucji urządzeń viaTOLL. Po podpisaniu umowy na użytkowanie viaAUTO, urządzenie to trzeba zakupić. Choć system już jest, nieznana jest na razie jego cena. Prawdopodobnie cena ta może być podobna do kwoty kaucji, jaką trzeba zapłacić za urządzenie viaTOLL wykorzystywane w samochodach ciężarowych, które kosztuje ok. 120 zł.

 

Atutem urządzenia viaAUTO ma być fakt, że urządzenie nie będzie przypisane do jednego konkretnego auta, tylko będzie można wykorzystywać je na przykład w kilku posiadanych autach. Kiedy przykleimy do szyby naszego auta urządzenie viaAUTO, zasilane bateriami, będziemy mogli omijać bramki umieszczone przy wjeździe na autostradę.

Płatność za przejazd samochodem osobowym możliwa będzie w dwóch wariantach. Pierwszy sposób płatności, to konto z odroczoną płatnością, gdzie w określonym dniu miesiąca system będzie podliczał wszystkie przejazdy płatnymi autostradami i podawał należną do zapłacenia kwotę. Druga wersja płatności, to możliwość utworzenia osobistego konta, na które z góry przelewać będziemy środki za przyszłe przejazdy. Ten drugi wariant nie przewiduje możliwości przekroczenia limitu i nie będzie kar, zaś jeśli środki na koncie skończą się, to próba wjazdu na autostradę będzie nieskuteczna, gdyż szlaban nie otworzy się.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27319 )
Array ( [docId] => 27319 )