Sprawne oświetlenie ważne dla bezpieczeństwa

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Niezwykle ważną sprawą dla bezpieczeństwa jazdy jest właściwe ustawienie świateł przednich samochodu oraz dobry stan techniczny wszystkich elementów oświetlenia w samochodzie. Ustawienie świateł jest ważne dla Twojego bezpieczeństwa, ale nie tylko. Jeżdżąc bowiem z reflektorami „wycelowanymi w kosmos”, możesz oślepiać innych użytkowników dróg, szczególnie tych jadących z naprzeciwka.

Regulacja reflektorów

Regulacji reflektorów może dokonać mechanik samochodowy w warsztacie, a koszt takiej usługi wynieść może kilkadziesiąt złotych. Czas wykonania takiej usługi jest krótki, zaś robi się to przy pomocy specjalnych narzędzi. To tyle, co może w tej kwestii zrobić mechanik. Reszta ustawiania należy już zaś do Ciebie. Większość nowoczesnych aut ma na desce rozdzielczej pokrętło służące do ustawiania pozycji świateł. Jest to przydatne w takich sytuacjach, gdy wsiądziesz np. do samochodu z rodziną lub grupą znajomych, a bagażnik zostanie mocno obciążony. Wtedy może zajść potrzeba skorygowania wysokości świateł pokrętłem regulacji.

Kontrolowanie stanu żarówek

Dla właściwego działania oświetlenia auta, ważne jest także regularne kontrolowanie stanu żarówek. Jeśli przepali Ci się żarówka w jednym przednim reflektorze, dobrze jest także wymienić żarówkę w drugim reflektorze. Może to pomóc w tym by reflektory świeciły równomiernie. Jest to ważne, gdyż żarówki zanim się przepalą na dobre, zużywają się i po dłuższym okresie eksploatacji świecą dużo słabiej niż na początku, kiedy są nowe.

 

Kontrolowanie czystości świateł

Pamiętaj także, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym oświetlenie auta bardzo szybko się brudzi. Bardzo dobry zwyczaj, to częste mycie, czy przecieranie oświetlenia auta przed wyruszeniem w każdą drogę, a w każdym razie bieżące kontrolowanie czystości świateł. Możesz to robić np. podczas tankowań na stacji paliw, gdzie przy dystrybutorach umieszczone są myjki. Trudniej jest usunąć brud z wnętrza reflektora, którego klosz jest uszkodzony. Przez powstałe przy uszkodzeniu nieszczelności dostają się do lampy zanieczyszczenia prowadzące do znacznego ograniczenia skuteczności świateł.

Ważny jest także dobry stan akumulatora. I pamiętaj, że w Polsce jak w wielu innych krajach istnieje obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania w okresie od 1 listopada do 1 marca.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27311 )
Array ( [docId] => 27311 )