Za co można stracić gwarancję na auto

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Nowe auto na gwarancji zapewnia nam przynajmniej przez okres jej trwania, bezpłatne naprawy w autoryzowanym serwisie, jeśli z autem coś się dzieje. Przynajmniej teoretycznie. Aby jednak móc korzystać z tej ochrony jaką daje producent, musimy stosować się do narzuconych przez niego zasad, gdyż inaczej stracimy gwarancję.

Najważniejsza sprawa to stosowanie się do reguł zapisanych w książce gwarancyjnej otrzymanej przy zakupie auta. Jeżeli nie dokonujemy regularnych przeglądów technicznych naszego samochodu w autoryzowanych serwisach danej marki, możemy być niemal pewni, że gwarancja zostanie nam odebrana. Ważne jest także, żeby zdążyć zrobić taki przegląd w wyznaczonym w książce napraw i obsługi terminie, bądź przed przejechaniem wyznaczonego tam limitu kilometrów. Serwisanci piszą zwykle np: „następny przegląd do 15 października lub 35 tys. km przebiegu - co nastąpi pierwsze”. Ważne jest również, żeby uzyskać czytelny podpis i pieczątkę zakładu w którym dokonujemy przeglądu.

W Polsce tak jak w krajach UE, są przepisy zmuszające producentów do respektowania tego, że ktoś może wykonać przegląd auta poza autoryzowaną siecią danej marki. Jednak zawsze można zarzucić właścicielowi auta, że zakład w którym dokonał przeglądu nie dysponuje odpowiednim sprzętem do obsługi aut danej marki i jest to już podstawa do odebrania gwarancji. Ochronę producenta można stracić także za niewłaściwe użytkowanie samochodu, np. zbyt rzadko wykonywane przeglądy w przypadku taksówek, czy wożenie ciężkich rzeczy autem do tego nieprzystosowanym.

Gwarancję można stracić także za zainstalowanie instalacji LPG w aucie, które objęte jest ochroną producenta, jeżeli zrobimy to poza siecią autoryzowanych serwisów marki lub po prostu w jednym z wielu warsztatów trudniących się tego typu usługami. Przyczyną odebrania ochrony mogą być także modyfikacje auta wykonywane we własnym zakresie, jak np. tuning. Inny powód do odbioru gwarancji, to zarzucenie właścicielowi stosowania nie wystarczającej jakości paliwa.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27324 )
Array ( [docId] => 27324 )