Aston Martin Cygnet

Kategoria: Autosegment A
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-08-2012 r.

Aston Martin Cygnet to specyficzne małe miejskie autko zaliczane do klasy mini, czyli segmentu A, jednak w grupie aut premium. Aston Martin Cygnet do produkcji wszedł w 2010 roku i bazuje na małej Toyocie iQ, jednak przeprojektowanej nieco. W Polsce Aston Martin Cygnet dostępny jest od 2011 roku.

Aston Martin Cygnet, to najmniejszy model w historii brytyjskiego producenta samochodów luksusowo-sportowych, produkującego piękne, lecz raczej większe i szybsze niż Cygnet auta. Koncepcja produkcji małego luksusowego autka pojawiła się w 2009 roku w postaci prototypu Aston Martin Cygnet Concept. Co ciekawe, produkcję małego ekologicznego autka wymusiły na firmie Aston Martin unijne przepisy dotyczące emisji spalin. Chcąc uniknąć tych restrykcji i zawrotnie wysokich, unijnych kar, firma Aston Martin we współpracy z japońskim koncernem Toyota stworzyła mały model Cygnet, który powstał po przeprojektowaniu Toyoty iQ. Aston Martin Cygnet korzysta zresztą z techniki japońskiej firmy i wyposażany jest wyłącznie w silniki benzynowy 1.33 VVT-i 98 KM.

 

Konkurencji rynkowej Aston Martin Cygnet właściwie nie posiada, gdyż trudno znaleźć drugie tak małe, tak luksusowe i jednocześnie tak drogie auto. Auto, które w podstawowej, choć luksusowo wyposażonej wersji, kosztuje ok. 170 tys. złotych, czyli więcej niż cztery nowe Smarty Fortwo.

W Polsce nowy Aston Martin Cygnet w bazowej odmianie Cygnet z silnikiem benzynowym 1.33 98 KM VVT-I, kosztuje od 42 tys. euro, czyli ok. 171 360 złotych, zaś z automatem 1 CVT o 2000 euro więcej, czyli około 179 520 złotych. Jeszcze lepiej wyposażona odmiana Launch Edition Cygnet z silnikiem jw., to wydatek 54 tys. euro, czyli ok. 220 320 złotych, a z automatem 56 tys. euro czyli 228 480 złotych.

Używanych aut Aston Martin Cygnet na polskim rynku wtórnym, z uwagi na wysokie ceny, praktycznie się nie spotyka.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl


Zobacz także:

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27400 )
Array ( [docId] => 27400 )