Renault Twingo

Kategoria: Autosegment A
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Renault Twingo to popularne od blisko 20 lat małe miejskie auto zaliczane do segmentu A, czyli klasy mini. Pierwsza generacja Twingo zadebiutowała w 1993 roku. Aktualnie oferowane Renault Twingo II, produkowane jest od 2007 roku, zaś w 2011 roku auto przeszło face lifting.

Pierwsza generacja małego Renault Twingo, wytwarzana była w latach 1993-2007 w niezmienionej postaci, jako 3-drzwiowy hatchback z mocno opadającą przednią szybą i maską. Renault zarzucano inspirację polskim prototypem auta Beskid, który ostatecznie nie wszedł do produkcji, do czego francuski koncern jednak nie przyznał się.

Twingo I mimo upływu lat, jeszcze dziś wzbudza zainteresowanie kierowców czy przechodniów, szczególnie, że występuje często w jaskrawych, rzucających się w oczy, wesołych kolorach. W 2007 roku w sprzedaży pojawiło się Renault Twingo II generacji, także jako hatchback 3d, jednak już nie wyglądające tak awangardowo, jak I generacja.

 

Zalety Renault Twingo zdaniem użytkowników, to duża (szczególnie w autach I generacji) ilość miejsca wewnątrz auta dla kierowcy i pasażerów. Dzięki dużym powierzchniom przeszklonym, Twingo zapewnia także kierowcy dobrą widoczność. Użytkownicy Twingo narzekają na szwankującą elektrykę oraz nie najlepsze wyciszenie kabiny pasażerskiej. Rynkowi konkurenci Renault Twingo, to m.in. nowe modele VW Group, czyli: Volkswagen up!, Skoda Citigo oraz Seat Mii. Twingo walczy o rynek także z takimi autami, jak: Fiat Panda, Kia Picanto, Hyundai i10, Opel Agila i bliźniaczy Suzuki Splash, a także Suzuki Alto. Inni konkurenci i10, to „trojaczki z Kolina”, czyli Toyota Aygo, Peugeot 107 oraz Citroen C1.

Żeby stać się w Polsce właścicielem najtańszego, nowego Renault Twingo w bazowej odmianie Access z silnikiem benzynowym 1.2 75 KM 16V, zapłacić trzeba 31 950 zł. Lepeij wyposażona odmiana Wind z silnikiem jak wyżej, kosztuje 34 950 zł, zaś najbogatsza odmiana wyposażenia Dynamique z takim jak powyższe wersje silnikiem, to koszt 39 950 zł.

Ceny używanych Renault Twingo I generacji z lat 2002-2003 wahają się od 3 do nawet blisko 7 tys. zł i wszystko zależy tutaj od stanu technicznego, przebiegu i stopnia zużycia oraz innych jeszcze czynników. Można średnio przyjąć, że 10-letnie Twingo I kupimy za ok. 5 tys. zł. Najmłodsze Twingo I z końca produkcji w 2007 roku, kupić można za ok. 10 tys. zł, przy czym niewiele więcej, bo 11-12 tys. zł pozwoli już kupić Twingo II z początku produkcji w 2007 roku. Ceny 3-letnich Twingo zaczynają się od ok. 15 tys. zł, zaś auto dwuletnie kupimy od 17 tys. zł wzwyż.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27394 )
Array ( [docId] => 27394 )