Toyota Aygo

Kategoria: Autosegment A
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-06-2012 r.

Toyota Aygo to małe miejskie auto klasy mini, czyli zaliczane do segmentu A. Produkcja najmniejszego modelu Aygo uruchomiona została w 2005 roku. Model Aygo, to jeden z owoców współpracy japońskiej Toyoty i francuskiego koncernu PSA Peugeot Citroen. W efekcie powstały także bliźniacze auta Peugeot 107 i Citroen C1, nazywane „Trojaczkami z Kolina”.

Toyota Aygo oraz jej „francuscy” kuzyni Citroen C1 i Peugeot 107, różnią się tylko detalami w postaci znaczka producenta, czy kształtu oświetlenia. Nieco inaczej niż mali Francuzi wygląda z przodu i z tyłu Toyota, zaś Peugeota i Citroena można pomylić. Potoczna nazwa „Trojaczki z Kolina” wzięła się od nazwy czeskiej miejscowości Kolin, w której zlokalizowana jest wspólna fabryka TPCA, czyli Toyota Peugeot Citroen Automobile. Toyota Aygo występuje w wersji 3 i 5-drzwiowej, z trzycylindrowym silnikiem benzynowym 1.0 68 KM japońskiej konstrukcji. Mała Toyota Aygo przeszła face lifting w 2008 roku.

Zalety Toyoty Aygo, to m.in. duża przestrzeń dla kierowcy i pasażerów jak na małe wymiary auta oraz niskie zużycie paliwa. Minusy, to m.in. słabe wyciszenie kabiny oraz słaba widoczność z wnętrza, ograniczona słupkami bocznymi oraz kształtem szyb – identycznie jak w Peugeocie 107 i Citroenie C1. Rynkowi rywale Toyoty Aygo, to m.in. bliźniacze Citroen C1 i Peugeot 107, a także: m.in. nowe modele VW Group, czyli: Volkswagen up!, Skoda Citigo oraz Seat Mii. Toyota Aygo walczy o sprzedaż także z takimi autami, jak: Renault Twingo, Ford Ka, Opel Agila i bliźniaczy Suzuki Splash oraz Suzuki Alto.

 

Nowa Toyota Aygo z trzydrzwiowym nadwoziem, w bazowej wersji wyposażenia Terra z jedynym oferowanym, 3-cylindrowym silnikiem benzynowym 1.0 68 KM kosztuje 31 500 zł. Nieco lepiej wyposażona wersja Sprint z 5-drzwiowym nadwoziem kosztuje 34 400 zł, zaś odmiana Luna 38 900 zł. Najbogatsza wersja wyposażenia Sol, to wydatek rzędu 39 900 zł, zaś z automatem 42 700 zł.

Ceny używanych Toyot Aygo zaczynają się od ok. 13 tys. zł za auta z początku produkcji, czyli 2005 roku. Młodsze auta z lat 2007 - 2008 kosztują w zależności od stanu i przebiegi od 15 do nawet 25 tys. zł. Ceny dwuletnich egzemplarzy z 2010 roku wahają się z kolei od 19 do 27 tys. zł. Toyota Aygo była i jest w Polsce często autem wykorzystywanym przez przedstawicieli handlowych, więc uważajmy szczególnie na tzw. okazyjne egzemplarze w niskiej jak na rocznik cenie.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27397 )
Array ( [docId] => 27397 )