Dodge Stratus

Kategoria: Autosegment D
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Dodge Stratus to amerykańskie auto zaliczane do klasy średniej, czyli do segmentu D. Produkcja modelu Stratus pierwszej generacji rozpoczęła się w 1995 roku, początkowo jako duże dwudrzwiowe coupe, później także w wersji sedan. Druga generacja modelu Stratus zaprezentowana została w 2001 roku.

Dodge Stratus to bliźniacze auto znanego także w Polsce Chryslera Cirrusa. Dodge Stratus pierwszej generacji, wytwarzany był w latach 1995-2000 i zbudowano go na platformie podłogowej Chrysler JA. W 2001 roku do produkcji weszła druga generacja modelu Stratus, którą produkowano do 2006 roku. Następcą Dodge Stratusa jest produkowany od 2007 roku Dodge Avenger. Model Stratus/Cirrus to jedno z bardziej udanych aut koncernu Chryslera, w latach 1996 i 1997 nagradzane przez czasopismo „Car and Driver” w rankingach na najlepsze auto.

Zalety Dodge Stratusa, to oryginalna amerykańska stylistyka, duża przestrzeń dla podróżujących, dobre właściwości jezdne oraz bogate wyposażenie standardowe. Użytkownicy modelu chwalą sobie także dobrą wentylację i ogrzewanie. Na krytykę zasłużyło sobie wysokie zużycie paliwa oraz słaba widoczność z kabiny spowodowana specyficznym kształtem nadwozia.

Konkurencja rynkowa Dodge Stratusa, to bliźniaczy Chrysler Cirrus, Chrysler Sebring oraz Plymouth Breeze, a także znane głównie w Europie auta segmentu D, jak m.in. Mercedes klasy C, BMW serii 3, Audi A4, Volvo S60, Saab 9-3, Lexus IS, Alfa Romeo 159 oraz Volkswagen Passat, Opel Insignia, Honda Accord, Toyota Avensis, Ford Mondeo, Seat Exeo, Renault Laguna, Citroen C5, Peugeot 508, Mazda 6, Skoda Superb, Hyundai i40 i Kia Optima.

Ceny używanych Dodge Stratusów z 2002 roku, kształtują się na poziomie 12-16 tys. złotych, ośmiolatki z 2004 roku kosztują podobnie od 10 do 17 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Autocentrum, Wikipedia, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27539 )
Array ( [docId] => 27539 )