Fiat Croma II

Kategoria: Autosegment D
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Fiat Croma II to auto należące do segmentu D, czyli klasy średniej. Pierwszy Fiat Croma z lat 1985-1996 był technicznym kuzynem Saaba 9000, Lancii Thema i Alfy Romeo 164. W 2005 roku, po ok. 10 letniej nieobecności, zadebiutowała Croma II, jako auto z nadwoziem kombi, mogące się kojarzyć z minivanami. Produkcja modelu Croma II trwała do 2010 roku.

Zalety Fiata Cromy, to przede wszystkim duża ilość miejsca dla kierowcy i pasażerów oraz trwałe i oszczędne silniki wysokoprężne Fiata, noszące symbol JTD lub Multijet. Użytkownicy Cromy narzekają na wadliwe skrzynie biegów oraz na nieekonomiczne wersje benzynowe. Minusem może być także duża utrata wartości, spowodowana niskim prestiżem marki Fiat i nie najlepszym jej postrzeganiem, choć to stereotyp z lat 80. XX wieku, dziś już w dużej mierze nieaktualny i niesprawiedliwy, gdyż niemiecka konkurencja psuje się wcale nie rzadziej.

Rynkowi konkurenci Fiata Cromy II, to głównie odmiany kombi aut klasy średniej, czyli segmentu D, jak m.in. Renault Laguna, Citroen C5, Peugeot 407, Volkswagen Passat, Opel Vectra, Toyota Avensis, Seat Toledo II i Altea, Mazda 6, Skoda Octavia oraz kompaktowe minivany, jak m.in. Renault Scenic II, Opel Zafira, Volkswagen Touran, Citroen Xsara Picasso i Ford Focus C-Max.

 

Ceny używanych Fiatów Croma II z 2005 roku, czyli początków produkcji, zaczynają się od ok. 18 tys. złotych, jednak bardziej zadbane egzemplarze wyceniane są nawet na 29 tys. złotych. Sześciolatki z 2006 roku kosztują od 20 do 40 tys. złotych, więc rozpiętość cenowa potrafi być tutaj bardzo duża. Możliwe jest znalezienie w miarę zadbanego auta z krajowej sieci sprzedaży, choć nie ma ich bardzo wiele.

Pięcioletni Fiata Croma II z 2007 roku, to wydatek od 18 do 40 tys. złotych. Dominują egzemplarze z oszczędnym i trwałym, godnym polecenia silnikiem wysokoprężnym Fiata JTD. Czteroletnie Cromy kosztują od 25 do nawet 53 tys. złotych, trzyletnie auta wyceniane są od 25 do 60 tys. złotych, zaś auta dwuletnie z 2010 roku, czyli końcówki produkcji modelu, kosztują średnio ok. 40 tys. złotych. Dużo zależy w przypadku Cromy od przebiegu i stanu auta, na co rocznik niekoniecznie ma tutaj największy wpływ.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27540 )
Array ( [docId] => 27540 )