Ford Mondeo III

Kategoria: Autosegment D
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Ford Mondeo trzeciej generacji to dobra oferta na rynku wtórnym dla osób szukających dużego i względnie taniego środka transportu. Mondeo będzie dobrym autem np. dla rodziny z dwójką lub trójką dzieci. Produkcja Forda Mondeo III generacji obejmuje lata 2000-2006. Mondeo III dostępne jest jako sedan, hatchback 5d oraz kombi.

Ford Mondeo III, zaprezentowany w 2000 roku, znacznie urósł w stosunku do swojego poprzednika i zyskał więcej charakteru, a także stał się jednym z większych aut w segmencie D, czyli w klasie średniej, w której jest pozycjonowany. W 2004 i 2005 roku Mondeo III przechodziło szereg zabiegów odświeżających i modernizacyjnych, zaś w 2006 roku ustąpiło pola swemu następcy, Fordowi Mondeo IV.

Produkcja popularnego w Europie Forda Mondeo pierwszej generacji, uruchomiona została w 1993 roku i potrwała do roku 1996, kiedy auto poddano pewnym modyfikacjom i face liftingowi. Auta z lat 1996-2001 nazwane są Mondeo II. Trzecia generacja modelu Mondeo, obejmuje lata produkcji 2001-2007, zaś aktualnie dostępna IV generacja auta, produkowana jest od 2007 roku i niebawem otrzyma następcę.

Główne zalety Forda Mondeo III to duża liczba dostępnych na rynku wtórnym egzemplarzy, w różnych wersjach nadwozia, dzięki czemu ceny tych aut są przystępne. Atuty Mondeo III to duża ilość miejsca w kabinie, dobre właściwości jezdne i zadowalający komfort jazdy. Użytkownicy tych aut narzekają jednak na przecięte wykonanie, problemy z korozją i silnikami diesla TDCi oraz na duże zużycie paliwa w autach z silnikiem benzynowym.

Rynkowi rywale Forda Mondeo trzeciej generacji, to przede wszystkim auta segmentu D, jak: Opel Vectra C, Volkswagen Passat B5 i B6, Honda Accord, Toyota Avensis, Renault Laguna, Citroen C5, Peugeot 407, Mazda 6 oraz Skoda Superb.

Używany Ford Mondeo III z początków produkcji i sprzedaży, czyli z 2000 roku, kosztuje od 4 do nawet 12 tys. złotych. Na rynku wtórny dużo jest aut pochodzących z indywidualnego importu, które często są po wypadkach i/lub mają duże przebiegi oraz są mocno wyeksploatowane. Z kolei w Polsce Ford Mondeo III był często wykorzystywane w służbowych flotach pojazdów. Mondeo III z 2002 roku kosztuje od 7 do 20 tys. złotych, ośmiolatki z 2004 roku wyceniane są na 11 do 28 tys. złotych, przy czym te najdroższe, to sportowe odmiany ST 220, zaś Ford Mondeo III z 2006 roku kosztuje od 15 do 35 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27541 )
Array ( [docId] => 27541 )