Aston Martin Rapide

Kategoria: Autosegment G
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-08-2012 r.

Aston Martin Rapide to luksusowe auto, zaliczane do segmentu F, choć z uwagi na swój sportowy charakter, zahacza także o segment G. W opinii brytyjskiego producenta, model Rapide to najbardziej eleganckie na świecie, czterodrzwiowe auto sportowe. Aston Martin Rapide jest traktowany jako następca słynnego modelu Lagonda, produkowanego w latach 1976-1989.

Jak wiele innych modeli Aston Martina, także model Rapide ma swoje korzenie. Gdzie? W postaci jedynego czterodrzwiowego modelu Lagonda, który produkowany był w latach 1976-1989, a który uważany jest przez fanów marki za auto kultowe dzisiaj. W ofercie brytyjskiej marki model Rapide jest bronią na takie luksusowe limuzyny, jak Bentley Arnage czy BMW serii 7. Aston Martin Rapide wytwarzany jest w austriackim Grazu.

Wyglądem, przynajmniej przedniej części nadwozia, Aston Martin Rapide przypomina znany model Aston Martin DB9. Jest jednak od niego dłuższy i ma jeszcze jedną parę drzwi, zaś sylwetka z boku przypominać może inne auto tego typu, jakim jest jego główny rywal Porsche Panamera. Inni konkurenci rynkowi Astona Martina Rapide, to Jaguar XJ, Audi A8, Mercedes klasy S oraz wspomniany już Bentley Arnage.

W Polsce nowy Aston Martin Rapide z jedynym dostępnym silnikiem dwunastocylindrowym w układzie widlastym, czyli V o pojemności 6.0 litra i mocy 477 koni mechanicznych, z automatyczną skrzynią 6 Touchtronic II i nadwoziem przez producenta określanym jako pięciodrzwiowy hatchback, kosztuje 258 tys. euro, czyli ok. 1 052 640 złotych. Lepiej wyposażona odmiana Luxe z silnikiem i napędem jw., to wydatek 281 tys. euro, czyli ok. 1 146 480 złotych.

Używany Aston Martin Rapide, to w Polsce póki co zjawisko niespotykane, przynajmniej w okresie powstawania niniejszego opisu.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27606 )
Array ( [docId] => 27606 )