Ford Puma

Kategoria: Autosegment G
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Ford Puma to mały samochód sportowy, zbudowany na bazie Forda Fiesty, czyli małego auta segmentu B, jednak zaliczany do segmentu G, czyli klasy aut sportowych. Produkcja Forda Pumy uruchomiona została w 1997 roku, jako odpowiedź na Opla Tigrę, czyli sportowe auto powstałe na bazie małej Corsy.

Główne zalety Forda Pumy, to sportowa linia nadwozia mimo niewielkich wymiarów zewnętrznych. Puma to autko, które mimo, że od jego premiery minęło kilkanaście lat, nadal może się podobać. Na uwagę zasługują dobre silniki oraz wentylacja i ogrzewanie kabiny. Minusem Forda Pumy jest słaba widoczność z kabiny spowodowana sportowym kształtem nadwozia oraz mała przestrzeń dla kierowcy i pasażerów.

Zaletą dla osoby poszukującej auta sportowego, a nie dysponującego wielkim budżetem, będą także stosunkowo niskie ceny zakupu oraz koszty eksploatacji na przyzwoitym poziomie. Z dostępem do części zamiennych, jako że to auto z Europy, także nie powinno być problemów.

Konkurentem Forda Pumy, jest inne małe sportowe coupe, także powstałe na bazie małego, popularnego samochodu segmentu B, czyli Opel Tigra. Alternatywą mogą być także starsze modele małych aut sportowych, jak m.in. Mazda MX-3, Nissan 100NX, Toyota Paseo oraz Honda CR-X, a także mocniejsze, usportowione odmiany aut segmentu B, jak m.in. Renault Clio, Volkswagen Polo, Seat Ibiza, Opel Corsa czy Peugeot 206.

Ceny używanych Fordów Puma z początków produkcji w 10997 roku, wahają się w zależności od przebieg i stanu technicznego auta, od 3,5 do nawet 10 tys. złotych, podobnie jak rok młodsze auta z 1998 roku. Puma z 1999 roku, to wydatek od 4 do 11 tys. złotych, auta wyprodukowane w 2000 roku wyceniane są na 5 do 9,9 tys. złotych, egzemplarze z 2001 roku kosztują 5-11 tys. złotych, zaś auta z końcówki produkcji, czyli z 2002 roku, kosztują ok. 9 tys. złotych. Najważniejszy jest jednak nie rocznik, a dobry stan techniczny. A w przypadku auta tak niszowego i niemłodego już, trzeba dobrze poszukać godnego uwagi egzemplarza.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27615 )
Array ( [docId] => 27615 )