Mazda RX8

Kategoria: Autosegment G
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Mazda RX8 to duże auto sportowe z nadwoziem coupe, zaliczane do segmentu G, czyli aut sportowych. Mazda RX8 wytwarzana była w latach 2003-2010, jako następca rynkowy Mazdy RX7 ze słynnym silnikiem Wankla, wyposażonym w wirujący tłok. Mazda RX8, choć to bardzo interesujące auto, solidnie wykonane i wciąż atrakcyjnie wyglądające, nie doczekało się niestety następcy.

Zalety Mazdy RX-8, to przede wszystkim piękna sylwetka, wyróżniająca się na tle konkurencyjnych aut sportowych z nadwoziem typu coupe. Mazda RX8 posiada ciekawe rozwiązanie z drzwiami, które otwierają się na dwie strony, podobnie jak w minivanie Opel Meriva najnowszej generacji. Na plus wypadają świetne właściwości jezdne, dobre źródła napędu oraz stosunek jakości do ceny. Minusem Mazdy RX8 jest drogi serwis autoryzowany, bez którego raczej w tym skomplikowanym aucie się nie obędzie, duże zużycie paliwa oraz słaba widoczność z kabiny.

Główni konkurenci rynkowi Mazdy RX-8, to głównie: Nissana 370Z, Porsche Cayman i Boxster, Mercedes CLC, BMW Z4, Audi TT. Alternatywą może być także zakup mniejszego auta sportowego, jak m.in.: Peugeot RCZ, Volkswagen Scirocco, Alfa Romeo GT czy Hyundai Veloster.

 

Ceny używanych Mazd RX8 z początku sprzedaży modelu w 2003 roku, wahają się od 23 do 30 tys. złotych. Siedmioletnie auta z 2005 roku kosztują od 20 do 40 tys. złotych, w zależności od przebiegu auta stanu technicznego oraz źródła pochodzenia. Większość Mazd RX8 oferowanych na rynku wtórnym została sprowadzona przez indywidualnych importerów, gdyż w Polsce ten model nie był oferowany.

Pięciolatki z 2007 roku kosztują od 30 do 50 tys. złotych, auta trzyletnie z 2009 roku wyceniane są na 50-70 tys. złotych, zaś dwulatki z końca produkcji w 2010 roku kosztują ok. 60 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27616 )
Array ( [docId] => 27616 )