Ford Cougar

Kategoria: Autosegment G
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Ford Cougar to auto z nadwoziem typu coupe, zaliczane do segmentu G, czyli aut sportowych. Model Cougar produkowany był krotko, gdyż tylko przez cztery lata w okresie 1998-2002, do czego przyczyniła się słaba sprzedaż. W USA auto występowało pod nazwą Mercury Cougar, w Europie pod marką Ford.

Ford Cougar to propozycja dla osób, które szukają oryginalnego, rzadko spotykanego auta, które wyróżnia się w tłumie, a nie koniecznie musi być praktyczne, czy najmłodsze.

Produkcja modelu Cougar, została przez Forda uruchomiona głównie z myślą o rynku amerykańskim, choć w Europie model ten także był sprzedawany. Technicznie Ford Cougar bazuje na platformie modelu Mondeo i wykorzystuje jego silniki i zawieszenie. W Fordzie Cougar stosowano silniki benzynowe 2.0 130 KM oraz 2.5 V^ 170 KM. W 2000 roku Ford Cougar przeszedł szereg zabiegów modernizacyjnych, które jednak nie wpłynęły istotnie na poprawę sprzedaży, w efekcie czego w 2002 roku koncern Ford Motor Company zrezygnował z produkcji modelu.

Konkurencja rynkowa dla Forda Cougara, to głównie auta sportowe, czyli samochody zaliczane do segmentu G. Auta w tym segmencie są jednak bardzo różne od siebie, gdyż trudno porównywać ze sobą takie pary, jak np. bazującego na Corsie Opla Tigrę, czy Audi TT z Nissanem GT-R. Ford Cougar to raczej bardziej atrakcyjna odmiana coupe Forda Mondeo, czyli auta klasy średniej. Alternatywą dla Forda Cougara, może być np. bardzo ładne auto z nadwoziem coupe, jakim jest Peugeot 406 coupe i jego następca 407 coupe.

Zalety Forda Cougara, to przede wszystkim, mimo dziesięciu już lat od zakończenia produkcji modelu, atrakcyjna stylistyka. Na uwagę zasługują dobre silniki i właściwości jezdne oraz stosunek jakości do ceny. Użytkownicy Cougarów narzekają na ograniczoną widoczność z wnętrza oraz duże zużycie paliwa, a także na przeciętne wykonanie.

Ceny używanych Fordów Cougar z 1998 roku, wahają się od 6,5 do 8 tys. złotych, auta z 1999 roku kosztują od 5,5 do 12,9 tys. złotych, Cougar z 2000 roku, to wydatek od 6 do 16 tys. złotych. Ford Cougar nie był nigdy sprzedawany w polskiej sieci, więc wszystkie auta oferowane na rynku wtórnym pochodzą z indywidualnego importu. Cougar z 2001 roku to koszt od 8,5 do 10,5 tys. złotych, zaś auta z końca produkcji w 2002 roku, wyceniane są na ok. 12 tys. złotych. W przypadku takich aut, z których najmłodsze mają już 10 lat, bardziej od rocznika ważny jest stan techniczny.

oprac. PM na podstawie: Autocentrum, Wikipedia, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27621 )
Array ( [docId] => 27621 )