Opel Tigra

Kategoria: Autosegment G
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Opel Tigra to małe auto sportowe, zbudowane na bazie Opla Corsy. Produkcja pierwszej generacji Opla Tigry odbywała się w latach 1994-2000 i auto korzystało z rozwiązań technicznych Corsy B. Później była kilkuletnia przerwa, po której w 2004 roku zadebiutowała Tigra drugiej generacji, tym razem jako dwuosobowy kabriolet.

Opel Tigra pierwszej generacji, produkowany w latach 1994-2000 jako dwuosobowe coupe, był marzeniem wielu młodych kierowców, a często młodych dziewczyn. Opel Tigra I korzystał z płyty podłogowej i podzespołów Opla Corsy B i nawet miał taki sam kokpit. Mimo wielu wad, małej praktyczności i stosunkowo sporej awaryjności, Opel Tigra sprzedawał się dobrze. W latach 2000-2004 nastąpiła przerwa w produkcji modelu, po której na rynek powróciła całkiem nowa Tigra. Opel Tigra II wyposażona jest w twardy dach, składany elektrycznie. Tigra II nagrodzona została tytułem Kabriolet Roku 2004.

Główne zalety Opla Tigry, to dobre właściwości jezdne oraz sylwetka nadal mogąca się podobać, nawet w przypadku Tigry starszej generacji. Na plus wypada także dostęp do tanich zamienników części, jako że auto jest mocno spokrewnione z bardzo popularnym i dość tanim w naprawach Oplem Corsa. Użytkownicy Opla Tigry narzekają na częste usterki, słabe wyciszenie oraz małą ilość miejsca w kabinie.

Największy konkurent rynkowy Opla Tigry, to Ford Puma, czyli małe sportowe coupe także powstałe na bazie popularnego auta segmentu B. Innym pomysłem na zakup małego usportowionego auta, może by zakup np. Hondy CR-X del Sol, Mazdy MX-3, Nissana 100 NX czy Toyoty Paseo. Inna opcja, to zakup mocniejszej wersji małego auta segmentu B, jak m.in. Peugeot 206, Renault Clio, Volkswagen Polo, Seat Ibiza czy Opel Corsa.

Ceny używanych Opli Tigra z 2000 roku, wahają się od 4,7 do 9,9 tys. złotych, w zależności od stanu technicznego i przebiegu auta ora jego przeszłości. Tigra to auto adresowane do młodych, trudno więc o zadbane i delikatnie eksploatowane egzemplarze. Większość używanych Opli Tigra oferowanych na rynku wtórnym, pochodzi z indywidualnego importu.

Tigra II generacji z 2004 roku, kosztuje od 15 do 25 tys. złotych, sześcioletnie auta z 2006 roku wyceniane są na 16 do 26 tys. złotych, zaś czterolatki z 2008 roku kosztują od 25 do nawet 45 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27617 )
Array ( [docId] => 27617 )