Lotus Evora

Kategoria: Autosegment G
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-07-2012 r.

Lotus Evora to jedno z mocniejszych i większych sportowych aut, zaliczanych do segmentu G, oferowane z nadwoziem typu coupe. Produkcja modelu Evora rozpoczęła się w 2009 roku. Pierwotnie Evora miała zastąpić kultowego już Esprita. Ostatecznie jednak stworzono nieco mniejszy samochód, który w ofercie brytyjskiej marki mieści się między modelami Elise oraz Exige.

Lotus Evora to wytwarzane od 209 roku sportowe coupe, wymierzone jako konkurencja dla m.in. Porsche Caymana czy Mercedesa SLK w mocnej wersji AMG. Evora wypełnią lukę w ofercie Lotusa, między lekkim, dwuosobowym roadsterem Elise, a najmocniejszym obecnie modelem Exige. Lotus Evora wielokrotnie był nagradzany, m.in. tytułem Samochodu Roku 2009 brytyjskiego czasopisma „Autocar”.

Główni rynkowi konkurenci Lotusa Evory, to Porsche Cayman, a także inne auta tej marki, jak Boxster i oczywiście słynny model 911 Carrera, a także Mercedesy: SLK i SL oraz Audi TT i Nissany 370Z oraz mocniejszy Nissan GT-R oraz nowa Toyota GT86.

Zaletami modelu Evora, jak każdego modelu marki Lotus, będą świetne osiągi i dobre właściwości jezdne. Minusem auta jest stosunek jakości do ceny oraz dość spartańskie wyposażenie drogiego auta. Drogi i trudno dostępny będzie także serwis Lotusa w Polsce, mimo że w 2011 roku powstał salon tej marki w Warszawie przy ulicy Puławskiej.

 

Nowy Lotus Evora coupe z silnikiem benzynowym 3.5 280 KM ze skrzynią manualną, kosztuje od 79 900 euro, czyli ok. 334 740 złotych. Mocniejsza wersja Evora S z silnikiem benzynowym 3.5 350 KM, kosztuje 92 700 euro, czyli ok. 389 340 złotych.

Używanych Lotusów Evora na polskim rynku wtórnym nie da się raczej znaleźć. Jeśli zaś już, będą to młode auta z 2010 roku, często lekko uszkodzone i z ofertą sprowadzenia ich do Polski z USA.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27598 )
Array ( [docId] => 27598 )