Lada 4x4 Niva

Kategoria: Autosegment I
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-07-2012 r.

Lada Niva to produkowane od 1976 roku w niemal niezmienionej postaci, prawdziwe auto terenowe o niewielkich wymiarach. Lada 4x4, znana szerzej jako Niva zaliczana jest do segmentu I w grupie samochodów terenowych. Auto jest spartańsko wyposażone i przestarzałe. Ma jednak dużą zdolność radzenia sobie w trudnym terenie i nie jest przy tym droga, na tle konkurencyjnych aut terenowych.

Łada 4x4 Niva to pojazd, w dzisiejszych czasach nowoczesnych SUV-ów, będący prawdziwym ewenementem. Choć produkcja Nivy uruchomiona został 36 lat temu w 1976 roku, do dziś ten mały, aczkolwiek niezwykle wytrzymały samochód, wytwarzany jest w niezmienionej formie, zaś modyfikacje objęły jedynie jednostki napędowe oraz… kształt tylnych lamp.

Główne walory użytkowe Łady Nivy 4x4, to jazda po bezdrożach. Niva będzie świetnym wyborem dla leśnika czy dla wszelkiego rodzaju służb potrzebujących auta wielozadaniowego. Niva świetnie się nadaje także jako pojazd na rajdy typu off-road. Zaletą jest bez wątpienia stosunek jakości do ceny. Minusem Nivy jest słaba ergonomia i wyciszenie, jednak nie dla komfortu kupuje się to auto.

Konkurentami dla Łady Nivy jest w zasadzie jedynie inne małe autko terenowe, Suzuki Jimny oraz nowy na rynku crossover, jakim jest Dacia Duster. Trudno nazywać konkurencją dla Lady Nivy małe SUV-y takie jak: Suzuki SX4, Fiat Sedici, Skoda Yeti czy Kia Soul. Alternatywą dla Nivy są raczej używane samochody terenowe starszej daty, głównie produkcji japońskiej.

 

Nowa Łada 4x4 Niva dostępna jest wyłącznie w trzydrzwiowej odmianie z silnikiem benzynowym o pojemności 1.7 litra, osiągającym moc 82 KM i kosztuje 41 tys. złotych.

Ceny używanych 10-letnich Niv z 2002 roku kształtują się na poziomie ok. 6 tys. złotych. 7-letnie Nivy z 2005 roku kosztują od 11 do 15 tys. złotych i można znaleźć auto od pierwszego właściciela. Pamiętajmy jednak, że Niva to nie auto do kościoła i na zakupy, a w ciężki teren i błoto, które są jej prawdziwym żywiołem. 4-letnia Łada 4x4 Niva to wydatek ok. 15-17 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27674 )
Array ( [docId] => 27674 )