Suzuki Jimny

Kategoria: Autosegment I
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-07-2012 r.

Suzuki Jimny to mały samochód terenowy, zaliczany do segmentu I. Mimo niewielkich rozmiarów, zbliżonych do aut segmentu B, Suzuki Jimny to auto z powodzeniem dające sobie radę w trudnym terenie, a nawet w rajdach dla pojazdów terenowych. Produkcja modelu Jimny rozpoczęła się w 1998 roku, zaś model ten zastąpił popularną na świecie, małą „terenówkę” Suzuki Samurai.

Suzuki Jimny nie jest typowym crossoverem, jakich wiele jeździ po dużych miastach, pełniąc rolę auta codziennego oraz np. na zakupy. Jimny to dobra oferta dla leśnika czy dla osób mieszkających np. w górach. Auto idealnie sprawdzi się także tam, gdzie dojazd do domu prowadzi drogami nieutwardzonymi bądź gorszej jakości.

Zaletami Suzuki Jimny, występującego wyłącznie w odmianie trzydrzwiowej, są dobra widoczność z kabiny oraz stosunek jakości do ceny. Użytkownicy skarżą się na wysokie zużycie paliwa oraz na małą ilość miejsca wewnątrz kabiny. Z drugiej jednak strony, ten model kupuje się raczej z uwagi na jego walory terenowe, a nie jako rodzinne, komfortowe auto na dalekie podróże.

Trudno jednoznacznie określić, które auta mogą być konkurencją czy alternatywą dla Suzuki Jimny, gdyż to auto niemal jedyne w swoim rodzaju. Równie tanim i dobrze sobie radzącym w terenie autem, jest np. terenowa Lada 4x4, znana jako Niva, wciąż w niemal niezmienionej postaci oferowana w sprzedaży. Z małych crossoverów, alternatywą dla Suzuki Jimny, może być większy model tej marki, Suzuki SX4 i bliźniaczy Fiat Sedici. Konkurencję dla modelu Jimny, może też stanowić Kia Soul, Skoda Yeti czy Toyota Urban Cruiser.

Nowe Suzuki Jimny w podstawowej wersji Club z jednym występującym w tym aucie silnikiem 1.3 85 KM, kosztuje od 56 900 zł. Nieco lepiej wyposażona odmiana Comfort, to wydatek rzędu 61 900 zł, zaś najdroższa odmiana Elegance z 4-stopniowym automatem, to koszt 67 900 złotych.

Ceny używanych 10-letnich Suzuki Jimny z 2002 roku wahają się od 16 do 20 tys. złotych, w zależności od przebiegu, stanu technicznego auta oraz jego pochodzenia i źródła zakupu. Lepiej jednak dobrze sprawdzić interesujący nas egzemplarz, gdyż duża ich część na rynku wtórnym pochodzi z indywidualnego importu i może mieć za sobą burzliwą, terenową, a nawet rajdową przeszłość. Pięcioletnie Suzuki Jimny z 2007 roku, to wydatek od 26 do 35 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27676 )
Array ( [docId] => 27676 )