Toyota Land Cruiser V8

Kategoria: Autosegment I
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-08-2012 r.

Toyota Land Cruiser V8 to duże terenowe auto zaliczane do segmentu I. Historia modelu Land Cruiser jest długa i bogata, gdyż pierwsze Land Cruisery wyprodukowano już w 1954 roku. Od 2010 roku w ofercie Toyoty znajduje się szósta już generacja modelu Land Cruiser. Obecna odmiana Land Cruisera V8, czyli mocniejszego i lepiej wyposażonego, zadebiutowała w Europie w 2008 roku.

Model Land Cruiser to jedno z najstarszych aut Toyoty. Pierwsze terenowe Toyoty zbudowano wkrótce po II wojnie światowej i były one japońskimi odmianami wojskowego, amerykańskiego Jeepa. Z czasem auto zaczęto wytwarzać w wielu odmianach, w tym w bardziej cywilizowanej, będącej terenowym ale i komfortowym autem typu SUV, zwanym Land Cruiser. Pierwsza generacja Land Cruisera, to lata produkcji 1981-1990, II 1989-1997, III 1996-2002, IV 2002-2008, V 2008-2010 i VI od 2010 roku.

Toyoty Land Cruiser dzielą się na trzy grupy, spartańską serię heavy duty, serię light duty, czyli tą znaną także w Polsce, łączącą cechy SUV-a, terenówki i kombi oraz odmianę Station Wagon, która łączy w sobie wszystkie cechy dwóch poprzednich wersji i jest luksusowo wyposażona oraz posiada mocne silniki widlaste typu V8.

Do zalet Toyoty Land Cruiser zaliczyć można dużą ilość miejsca dla kierowcy i pasażerów, dobrą widoczność, dużą trwałość oraz świetne warunki jazdy w terenie. Minusem dużej terenowej Toyoty jest wyciszenie oraz duże zużycie paliwa oraz koszty zakupu i utrzymania. Najwięksi rynkowi konkurenci Toyoty Land Cruiser V8, to: Land Rover Range Rover Sport oraz Mercedesa GL. Alternatywą dla Land Cruisera V8 mogą być także: Cadillac Escalade, Porsche Cayenne, Volkswagen Touareg i Audi Q7 oraz BMW X5, Mercedes ML, Volvo XC90 i Lexus RX.

Nowa Toyota Land Cruiser V8 w specyfikacji X mogąca przewozić 7 osób, z silnikiem wysokoprężnym 4.5 D-4D 286 KM i sześciostopniowym automatem, kosztuje 357 tys. złotych i jest to jedyna występująca na polskim rynku nowa wersja Land Cruisera V8.

Ceny używanych pięcioletnich Land Crusiserów V8 z 2007 roku, kształtują się na poziomie ok. 180 tys. złotych. Dużo zależy tu jednak od stanu technicznego auta oraz od przebiegu. Duża część aut z rynku wtórnego została sprowadzona po wypadkach i ma za sobą duże przebiegi. Uważajmy więc, bo to auto drogie w serwisowaniu i ewentualne niespodziewane naprawy, mogą okazać się nieopłacalne. Dwuletnia Toyota Land Cruiser V8 z 2010 roku, to koszt od 230 do 280 tys. zł.

oprac. PM na podstawie: Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27702 )
Array ( [docId] => 27702 )