Jak ustawić kolumny głośnikowe – podstawy

Kategoria: Audio video
Autor: Pizoń Grzegorz
Data: 11-04-2012 r.

Prawidłowe rozmieszczenie kolumn ma fundamentalne znaczenie dla brzmienia systemu audio. W tekście tym przedstawię podstawowe zagadnienia dotyczące zasad ustawienia kolumn w pomieszczeniu. Wszystkie przykłady odnosić się będą do systemu stereo. Ogólne zasady mają zastosowanie również do głośników efektywnych kina domowego.

Symetria

Kolumny powinny być ustawione symetrycznie wobec miejsca odsłuchowego. Obszar pomiędzy miejscem odsłuchu a kolumnami powinien wpisywać się w figurę trójkąta równoramiennego. Na drodze pomiędzy kolumnami a słuchaczem nie powinny znaleźć się żadne przeszkody.

Kąty są złe

Kąty pokoju nie są dobrym miejscem dla kolumn (wyjątkiem może być subwoofer). Co prawda ustawione w kącie zwiększą ilość niskich częstotliwości, ale zaburzą scenę i powodują zamulanie dźwięku.

Odległości

Odległość kolumny od ścian powinna wynosić co najmniej 50 cm (nie dotyczy to specjalnych konstrukcji głośnikowych), wymagana odległość może okazać się większa jeżeli na tylnej ścianie kolumny znajduje się otwór bass reflex.

Odległość między kolumnami powinna zawierać się w zakresie od 1,5–3,0 metrów.

W każdym pomieszczaniu istnieją krytyczne miejsca w których brzmienie jest niekorzystne.

Dla prostopadłych pomieszczeń zwykle są to miejsca stanowiące 1/2 czy 1/4 jego długości.

Wysokość

Kolumny podstawkowe powinny bezwzględnie stać na podstawkach. Regały czy inne półki z kwitkami nie są właściwym rozwiązaniem. W przypadku kolumn podłogowych możemy po prostu postawić je na podłodze. W praktyce należy dążyć do tego, by głośniki wysokotonowe znajdowały się na wysokości uszu słuchacza.

 

Dobrym pomysłem na sprawdzanie właściwej wysokości jest wykonanie przysiadu i powolne podnoszenie się. Powinny być słyszalne zmiany natężenia wysokich częstotliwości.

Przedstawione tutaj wskazówki mają charakter podstawowy i ogólny. Uzyskanie najlepszych ustawień zależy od samego sprzętu, jak i akustyki pomieszczenia. Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów niekiedy może wymagać dodatkowych pomiarów oraz stosowania modelowania akustyki pomieszczenia.

Pizoń Grzegorz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27848 )
Array ( [docId] => 27848 )