Subwoofery

Kategoria: Audio video
Autor: Pizoń Grzegorz
Data: 11-04-2012 r.

Wraz z pojawianiem się w domowych zestawów kina domowego, pod strzechy zawitały subwoofery. Znalazły miejsce nie tylko w systemach wielokanałowych. Coraz częściej stanowią uzupełnienie klasycznych zestawów stereo.

Subwoofer jest specjalną konstrukcją głośnikową przeznaczoną do przetwarzania najniższych częstotliwości akustycznych. Zakres pracy subwooferów zwykle zawiera się pomiędzy 20 Hz a 250 Hz. Ucho ludzkie nie jest w stanie określić położenia źródła dźwięku przy częstotliwościach poniżej 100 Hz. Stąd zwykle wystarcza nam jeden subwoofer.

Na rynku występują klasyczne konstrukcje pasywne oraz aktywne. Pasywne do prawidłowego działania wymagają zwrotnicy w celu podziału pasma. Zastosowanie klasycznych rozwiązań może powodować problemy z przesunięciem fazowym. Dlatego też tak popularne są konstrukcje aktywne, wykorzystujące aktywny podział pasma coraz częściej wyposażone we wzmacniacze pracujące w klasie D.

Aby spełniać swoje zadnie subwoofer powinien wkomponować się w już istniejący zestaw. Istotne jest właściwie ustawienie częstotliwości odcięcia (od jakiej częstotliwości będzie działał subwoofer), ustalenie wartości wzmocnienia, a także miejsca w którym będzie stał.

Wstępnie górną częstotliwość podziału można ustawić tam, gdzie kończą się możliwości posiadanego systemu audio w zakresie przetwarzania niskich częstotliwości. Przy braku danych możemy zacząć od około 80 Hz.

Początkowo proponuje ustawić subwoofer na środku pokoju. W celu dostrojenia systemu proponuję użyć dobrze znanej płyty. Po uruchomieniu systemu należy tak dobrać wzmocnienie, by niskie tony nie dominowały nad nagraniem, ale go uzupełniały. Następnie dostrajamy częstotliwość podziału.

Nie powinniśmy słyszeć miejsca, z którego wydobywają się niskie tony.

Ostatnim, choć wcale nie najłatwiejszym punktem jest znalezienie miejsca, w którym ostatecznie stanie subwoofer. Tutaj musimy szukać kompromisu pomiędzy brzmieniem a względami praktycznymi.

Ustawienie subwoofera w rogu pokoju spowoduje spotęgowanie obecności niskich dźwięków poprzez odbicie od ścian. Negatywnymi następstwami takiego położenia jest możliwość występowania dudnień oraz trzepotania dźwięku. Z ustawieniem należy eksperymentować. Na panelu znajduje się również przycisk, który służy do odwrócenia fazy sygnału. Niejednokrotnie jego użycie potrafi poprawić brzmienie z rozmytego na klarowny.

Trudno jest wskazać optymalne miejsce dla subwoofer, nawet w dwóch podobnych pokojach. Na rozchodzenie się dźwięku ma wpływ wiele czynników. W trudnych przypadkach należy zlecić pomiary akustyczne pomieszczenia. Pozwoli to określić źródła problemów i zaproponować panaceum. Może to być propozycja przemeblowania, dołożenia regału z książkami, puchatego dywanu czy sofy. Istnieją również specjalne ustroje akustyczne, z pomocą których można kształtować akustykę pomieszczenia.

Pizoń Grzegorz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 27849 )
Array ( [docId] => 27849 )

Array ( [docId] => 27849 )