Moc sprzętu nagłaśniającego

Kategoria: Audio video
Autor: Pizoń Grzegorz
Data: 11-04-2012 r.

Poszukując sprzętu grającego do domu można spotkać konstrukcje, które według zapewnień producentów mają moce wystarczające do nagłośnienia małych koncertów - a co dopiero pokoju. Po zakupie i próbie nagłośnienia pokoju okazuje się, ze mimo deklarowanej mocy powyżej 1000 Wat, poziom natężenia dźwięku ma się nijak do deklarowanej koncertowej jakości. Jak uniknąć pułapek „marketingowej mocy”?

Jak to jest z tą mocą

Producenci stworzyli na potrzeby marketingu różne sposoby mierzenia mocy. Przykładem jest podawanie mocy chwilowej PMPO, względnie mocy muzycznej.

Należy poszukiwać mocy wyrażonej jako moc ciągła lub moc RMS (około 20% większej od PMPO).

Jaka moc sprzętu domowego

W warunkach domowych zwykle wystarcza moc w okolicach 80-100 Wat mocy ciągłej (względnie RMS) na kanał. Wzmacniacz tej mocy napędzając współczesne zestawy głośnikowe o efektywności powyżej 90 dB powinien zapewnić satysfakcjonujące ciśnienie akustyczne.

Efektywność

Efektywność określa sprawność przetwarzania energii elektrycznej płynącej ze wzmacniacza na energię akustyczną przez głośnik (zestaw głośnikowy). Efektywność mierzy się podając 1 Wat mocy z odległości 1 metra. Im wyższa efektywność głośników, tym głośniej zagra sprzęt przy tej samej mocy wzmacniacza. Efektywność ma większe znaczenie w przypadku sprzętu estradowego.

W warunkach domowych ważniejsze od efektywności jest brzmienia i barwa. Właśnie te dwa kryteria powinny mieć priorytet przy wyborze sprzętu.

Jest jeszcze jeden sprawdzony sposób określenia mocy ciągłej wzmacniacza. Aby ją oszacować, należy odnaleźć w instrukcji bądź tabliczce znamionowej informację o mocy elektrycznej pobieranej z sieci elektrycznej. Sprawność elektryczna wzmacniaczy audio zwykle wynosi około 70% (na każde 100 Wat pobieranych z sieci tylko 70 W jest zamienianie na moc napędzającą głośniki). Najwyższą sprawność mają wzmacniacze pracujące w klasie D (do 95%). Moc ciągła oddawana nie może być wyższa od mocy pobieranej z sieci elektrycznej.

W praktyce wzmacniacz który pobiera z sieci elektrycznej 400 Wat jest w stanie dostarczyć łącznie 320 Wat mocy ciągłej do głośników.

Pizoń Grzegorz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27847 )
Array ( [docId] => 27847 )