Kino domowe czy stereo

Kategoria: Audio video
Autor: Pizoń Grzegorz
Data: 11-04-2012 r.

W chwili obecnej bardzo popularne są wielokanałowe systemy kina domowego, po drugiej zaś stronie mamy klasyczne zestawy stereo - czasem wspomagane przez subwoofer. Poniżej przedstawię wady i zalety obu rozwiązań. Pomogę również wybrać najlepsze rozwiązania dla kinomanów oraz melomanów.

Kino domowe

Kino domowe z założenia służy do odtwarzania wielokanałowego dźwięku w filmach. Występują różne odmiany systemów kina domowego zasadniczo różniące się ilością zastosowanych głośników.

Największą popularność zdobył system 5.1 składający się z głośnika centralnego, głośników kanałów lewego i prawego oraz dwóch głośników analogicznie lewego i prawego. Całość dopełnia subwoofer, czyli głośnik odpowiedzialny za przenoszenie najniższych częstotliwości.

W przypadku odtwarzania muzyki wykorzystywane będą tylko kanały lewy oraz prawy, a także subwoofer. Wielokanałowe nagrania muzyczne są naprawdę rzadkością. Istnieją co prawda systemy, które zmieniają dźwięk dwukanałowy na wielokanałowy, w praktyce jednak nie podnosi to jakości dźwięku.

Stereo

Stworzone zostało do jak najwierniejszego odtwarzania muzyki. Przy odtwarzaniu filmów nie oddaje efektów przestrzennych (przód-tył) jak kino domowe.

Mniej znaczy więcej?

Jeżeli w tej samej cenie jest zestaw kina domowego oraz zestaw stereo, to jakościowo lepszym wyborem będzie zestaw stereo. W kinie domowym jest co najmniej dwa razy tyle głośników, większa ilość kanałów wzmacniacza, czyli większa moc całkowita, większa ilość części.

Więcej elementów przy niższej cenie oznacza niższą ich jakość.

Można przyjąć, że aby kino domowe grało tak jak zestaw stereo jego cena powinna być 2 do 2.5 krotonie wyższa od zestawu stereo.

 

Co wybrać

Jeżeli interesują Cię filmy, a muzyki słuchasz sporadycznie poprzez radio, mp3 - wybierz kino domowe.

Jeżeli lubisz słuchać muzyki z płyt CD, a filmy oglądasz od święta - wybierz stereo.

Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie aktywnego subwoofera. Wzbogaci on niskie częstotliwości w taki sposób, że dźwięki burzy będziesz mógł nie tylko usłyszeć, ale i poczuć.

Nie należy zapominać o właściwym ustawieniu głośników, które ma znaczący wpływ na dźwięk oraz o wpływie samego pomieszczenia. Te zagadnienia przedstawię w kolejnych częściach.

Pizoń Grzegorz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27850 )
Array ( [docId] => 27850 )