Słuchawki - typy i dane techniczne

Kategoria: Audio video
Autor: Pizoń Grzegorz
Data: 11-04-2012 r.

Od nastania ery walkmanów poprzez discmany, a kończąc na odtwarzaczach mp3 słuchawki towarzyszą ludziom w życiu codziennym. Przeciętny użytkownik na początku zadowala się słuchawkami dołączonym do odtwarzacza. Po jakimś czasie zaczyna poszukiwać innych słuchawek, co bywa spowodowane uszkodzeniem już posiadanych, bądź też zwiększeniem wymagań, których posiadane słuchawki już nie spełniają.

 

Typy słuchawek

Otwarte – w tych słuchawkach głośniki umieszczone są blisko ucha. Ucho nie jest szczelnie zamknięte i nie poci się. Dźwięk ze słuchawek wydostaje się na zewnątrz, do słuchającego docierają również dźwięki otocznia.

Zamknięte – muszla słuchawki szczelnie okrywa całe ucho. Izoluje to od dźwięków zewnętrznych, które nie zakłócają odbioru. Minusem tego rozwiązani jest brak dostępu powietrza do ucha. Przy dłuższym słuchaniu może powodować dyskomfort. Takie rozwiązanie zapewnia dobre odwzorowanie dźwięku.

Półotwarte – to połączenie zalet obu typów słuchawek. Bardzo dobrze przenoszą dźwięk. Wprowadzają mało zakłóceń. Nie ograniczają dostępu powietrza do uszu.

Douszne (wewnątrzkanałowe) – słuchawki te wprowadza się do wnętrz kanału słuchowego, czyniąc je prawie niewidocznymi. Pochodzą z rozwinięcia słuchawek stosowanych w atrapach słuchowych. Ze względy na bliskość błony bębenkowej oraz uzyskiwane wysokie ciśnienia akustyczne, mogą bardziej niż inne słuchawki być przyczyną uszkodzenia słuchu.

Dane techniczne słuchawek

Impedancja – w uproszczeniu im niższa impedancja, tym potencjalnie słuchawki mogą zagrać głośniej. Im wyższa tym grają ciszej, ale z mniejszą ilości zniekształceń. Nowe słuchawki powinny mieć impedancje taką samą jak oryginalnie dołączone. Dopuszczalne jest podłączanie słuchawek z wyższą impedancją np. 64 Ώ zamiast obecnych 32 Ώ. Podłączanie słuchawek z niższą impedancją w skrajnym przypadku może doprowadzić do uszkodzenie wzmacniacza słuchawkowego.

Połączenie - Zwykle słuchawki zaopatrzone są we wtyk jack (mały) 3,5 mm lub jego większą wersję 6,3 mm.

 

 

 

Pasmo przenoszenia – określa jak graniczne częstotliwości dźwięku jakie mogą przenieść słuchawki. (Dla przypomnienia: przyjmuje się zakres słyszalności człowieka w zakresie do 20Hz – 20 kHz.) Podawane wartości przez producenta zalecam traktować jako orientacyjne i nie brać ich pod uwagę jako główne kryterium wyboru słuchawek.

THD – wskaźnik ten wyrażony w procentach określa ilość zniekształceń harmonicznych, jakie wprowadzają słuchawki. Im mniej tym lepiej.

SPL – określa (wyrażony w dB) maksymalny poziom ciśnienia akustycznego, jaki są w stanie wytworzyć słuchawki. Im wyższa wartość tym głośniej.

Wybór słuchawek zależy od naszych preferencji i pewien zawsze poprzedzony być odsłuchem kilku modeli. Oprócz brzmienia warto wziąć pod uwagę wygodę. Słuchawki muszą dobrze leżeć na uszach i na głowie.

Równie istotne jest przeznaczanie słuchawek. Te które sprawdza się u DJ, będą przeszkadzać w czasie biegania, studyjne słuchawki nie zadowolą natomiast miłośnika filmów.

 

Pizoń Grzegorz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 27851 )
Array ( [docId] => 27851 )

Array ( [docId] => 27851 )