Jak udekorować pokój dziecka

Autor: Błachnio Patrycja
Data: 20-09-2012 r.

Pokój dziecka zmienia się razem z jego zainteresowaniami, upodobaniami. Dziecięce dekoracje w misie i lalki z czasem zastąpią plakaty ze sportowymi autami i podobizny ulubionej gwiazdy rocka. Spróbujmy ozdobić i upiększyć pokój dziecka tak, aby swobodnie zmieniał się wraz z naszą pociechą.

Pluszowe i miękkie ozdoby

Ozdoby tego typu nadają się tylko dla najmłodszych. Pastelowe kolory, delikatne tkaniny. Pluszowe literki układające się w imię naszego dziecka, kolorowe poduszki w kształcie postaci z bajek. Nie przesadzajmy z ilością takich dekoracji – zbiera się na nich kurz i ciężko je wyprać. Może wystarczą ubranka i dodatki dla ulubionego misia?

Ściana jak tablica

Każdy maluch to artysta. Rysuje, wycina, koloruje, klei… A jego prace jak w prawdziwej galerii powinny wisieć w zaszczytnym miejscu.

Warto poświęcić jedną ze ścian pokoju, wieszając na niej dużą tablicę korkową (uwaga na pinezki!) lub magnetyczną do której dziecko będzie mogło przyczepiać swoje prace. W sklepach dostępne są specjalne farby do tablic, którymi można pomalować ścianę i do woli rysować na niej kredą, jak w szkole. Uwaga tylko na pył od kredy i mokre gąbki do ścierania.

Naklejki na ścianę i meble

Przystępna cena i prosty montaż skuszą każdego. Podobnie jak swoboda w zakresie wielkości, wzorów, kształtów i kolorów. To idealny sposób, żeby zamienić nudną ścianę w podwodny świat.

W nocy pokój może zmienić się w rozświetlone niebo, za pomocą naklejek świecących w ciemnościach, wykonanych z folii fotoluminescencyjnej. Usunięcie takiej naklejki nie powinno spowodować uszkodzenia ściany (chociaż zależy to oczywiście od trwałości nałożonych wcześniej tynku i farby).

Pomysłowy dywan

Zamiast klasycznego dywanu czy wykładziny można sprawić dziecku dodatkową trakcję w postaci dywanu z nadrukiem miasta, dróg, farmy. Taki dywan angażuje do twórczej zabawy i pozwala rozwijać zainteresowania dziecka. Pamiętajmy jednak, że na każdym dywanie zbiera się kurz. Może warto kupić mniejszy dywan albo kawałek obszytej wykładziny?

Pamiątki i zdjęcia

Są najlepszą ozdobą każdego pokoju. Plakat z premiery filmu, zdjęcia z ZOO, pamiątki z wakacji. Przypominają o wyjątkowych chwilach w wyjątkowych towarzystwie. Ramki z drewna czy kartonu dziecko może ozdobić samo – muszelkami, suszonymi kwiatkami, cekinami czy wycinankami z papieru. Drobiazgi można schować do samodzielnie ozdobionej skrzyni czy pudła.

Pamiętaj, że Twoje dziecko powinno w pełni uczestniczyć w przemianach. Uwzględnij jego upodobania, ulubiony kolor, zamiłowanie do postaci z bajek czy zainteresowania. Jeśli marzy mu się pokój safari, postaraj się w miarę możliwości czasowych i finansowych spełnić te marzenia. Najważniejsze, aby wspólnie spędzić wspaniałe chwile, dobrze się bawić podczas dekorowania i czuć się komfortowo w nowym wnętrzu.


Zobacz także:

Błachnio Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27853 )
Array ( [docId] => 27853 )