Na ostateczną cenę polisy mieszkaniowej składa się kilka czynników. Najważniejszymi z nich są wartość mieszkania lub domu oraz jego elementy stałe i wyposażenie. Poza tym towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na:
O czym pamiętać podczas ubezpieczania mieszkania?
Ubezpieczenie mieszkania to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby zadbać o kompleksową ochronę swojej nieruchomości na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli i Ty szukasz oferty dla siebie, sprawdź nasze wskazówki. Przydadzą Ci się podczas ubezpieczania mieszkania.
Od czego zależy wysokość składki polisy mieszkaniowej?
-
Zakres ochrony – znaczenie ma liczba dodatkowych ryzyk w polisie. W wersji podstawowej znajdziesz ochronę przed ok. 20 zdarzeniami losowymi, czyli np. pożarem, zalaniem, lawiną, huraganem itd. Cena wzrośnie, jeśli dodasz dodatkowe opcje, czyli powódź, przepięcie, NNW psa i kota czy kradzież z włamaniem.
-
Lokalizacja – najważniejsze w przypadku domów będzie położenie względem rzek lub jezior (ryzyko powodzi), a mieszkań kondygnacja. Lokale położone na parterze są bardziej narażone na zalanie lub włamanie, więc składka będzie dla nich wyższa.
-
Powierzchnia użytkowa – metraż liczy się do sumy ubezpieczenia. Im wyższy, tym najprawdopodobniej mieszkanie jest więcej warte.
-
Liczba lokatorów – ma to znaczenie głównie wtedy, gdy posiadasz dzieci. To właśnie one najczęściej wyrządzają szkodę.
-
Zabezpieczenia antywłamaniowe – jeśli masz je zainstalowane, możesz liczyć na zniżki.
Pamiętaj też, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć różne zasady, których tutaj nie wymieniliśmy. Dobrym pomysłem będzie zajrzenie do rankingu ubezpieczeń tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-nieruchomosci/0.html i sprawdzenie, jakie korzyści i ograniczenia ma dane TU.
Jak obliczyć cenę ubezpieczenia mieszkania?
Zanim kupisz polisę mieszkaniową, warto przejrzeć oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i je porównać ze sobą. Robienie tego samodzielnie będzie dla Ciebie dość frustrujące, dlatego też warto wypróbować kalkulator ubezpieczenia mieszkania.
Jak działa to narzędzie? Wystarczy podać kilka najważniejszych informacji o swojej nieruchomości i określić zakres ochrony, który Cię interesuje. Dane, których będziesz potrzebować, to:
-
rodzaj nieruchomości (mieszkanie, dom czy gospodarstwo rolne) i jej lokalizacja,
-
konstrukcja budynku (drewniana czy murowana),
-
powierzchnia nieruchomości,
-
piętro, na którym znajduje się mieszkanie,
-
rok budowy,
-
forma własności (m.in. własność, spółdzielcze lub najem),
-
liczba osób zamieszkujących nieruchomości (w tym dzieci),
-
data urodzenia właściciela.
Musisz też podać kilka innych istotnych informacji, czyli np. czy nieruchomość docelowo będzie wynajmowana innym osobom lub będzie w niej wykonywana działalność gospodarcza. Do tego należy też wymienić liczbę szkód w ostatnich trzech latach oraz podać termin, od którego potrzebujesz ubezpieczenia.
Zmiana warunków ubezpieczenia mieszkania w trakcie trwania umowy
Dopasowanie polisy mieszkania do Twoich aktualnych wymagań jest możliwe w dowolnym czasie. Jeśli czujesz, że zakres ochrony nie spełnia już Twoich oczekiwań, na przykład z powodu braku zabezpieczenia przed włamaniami, wystarczy się skomunikować z firmą ubezpieczeniową i dokonać odpowiednich zmian.
W przypadku gdy wartość Twojego mieszkania wzrosła od czasu zakupu polisy, na skutek wykonanych prac remontowych czy innych ulepszeń, zaleca się także aktualizację sumy ubezpieczenia. Dzięki temu w przypadku wystąpienia szkody będziesz mógł liczyć na właściwe odszkodowanie. Planując transakcję sprzedaży mieszkania, również koniecznie poinformuj swojego ubezpieczyciela – umowa może zostać zakończona lub przekazana nowemu nabywcy. Warto też wiedzieć, że pewne aspekty Twojej umowy mogą być niezmienne, a szczegółowe wytyczne na ten temat są zawarte w dokumentacji Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Wyłączenie odpowiedzialności – za co nie dostaje się odszkodowania?
W umowach dotyczących ubezpieczenia nieruchomości wymienia się pewne sytuacje, których ochroną polisa nie będzie obejmować. Są to tzw. klauzule wyłączeń. Mają one na celu ochronę towarzystwa ubezpieczeniowego przed oszustwami i nadużyciami. Odszkodowania nie otrzymasz np. w przypadku podpalenia domu, zaprószenia ognia z powodu nieostrożności czy spowodowania szkody celowo lub pod wpływem alkoholu.
Ubezpieczenie nieruchomości a kredyt
Każdy kredytobiorca zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia mieszkania w ramach kredytu hipotecznego. Chociaż jego podstawowym celem jest zabezpieczenie wartości kredytu, nic nie przeszkadza w tym, aby umowa dodatkowo chroniła majątek danej osoby.
Bank zwraca uwagę głównie na ochronę struktury budynku, ponieważ jest ona zabezpieczeniem kredytu. Właściciel mieszkania powinien jednak myśleć szerzej i ubezpieczyć także stałe elementy mieszkania i jego wyposażenie. Przykładowo, gdyby doszło do zniszczenia budynku w wyniku pożaru, bank uzyskałby odszkodowanie za samą konstrukcję, natomiast właściciel za stracone wyposażenie i stałe elementy wnętrza.
